sprava_naj_rok

V roku 2017 prešlo bránami letiska Košice 496 708 cestujúcich, čo predstavuje nárast o 13,7%, resp. o 60 012 cestujúcich v porovnaní s predchádzajúcim rokom. 373 406 cestujúcich využilo pravidelné linky a 121 230 cestujúcich charterové lety.

Najväčšou mierou sa na raste podieľal segment charterovej prepravy, v ktorom sa počet prepravených cestujúcich medziročne zvýšil o 35 410 cestujúcich (nárast o 41,3%). V segmente pravidelnej prepravy bol zaznamenaný nárast o 24 427 cestujúcich (+ 7,0%). Najrušnejším dňom roka bol 23. august s 3 621 vybavenými cestujúcimi. Celkovo letisko Košice v uplynulom roku zaznamenalo 10 662 leteckých pohybov (nárast o 13,8 %). Súčet maximálnych vzletových hmotností všetkých vlani vybavených lietadiel bol 170 032  ton maximálnej vzletovej hmotnosti (MTOW), čo je nárast o 11,3%. Letiskom Košice vlani prešlo 106 ton leteckého nákladu (nárast o 20,5%).

Výkonný riaditeľ a predseda predstavenstva košického letiska Michael Tmej: „Vďaka historicky najlepšej letnej charterovej sezóne, novým linkám do Kolína a Tel Avivu a dobrým číslam na ostatných pravidelných linkách sme radi, že môžeme oznámiť, že rok 2017 bol druhým najúspešnejším rokom v histórii letiska Košice z hľadiska počtu vybavených cestujúcich a úplne najlepším v histórii z pohľadu konektivity. Chcem sa veľmi pekne poďakovať našim angažovaným zamestnancom, všetkým partnerom a predovšetkým všetkým cestujúcim, ktorí sa v minulom roku rozhodli odletieť či priletieť z/na letisko Košice. Urobíme maximum preto, aby sme v roku 2018 nielen zachovali, ale aj zvýšili kvalitu našich služieb.“

V roku 2017 boli z Košíc otvorené dve nové linky: nemecký Kolín nad Rýnom a izraelský Tel Aviv. Obe od júna 2017 prevádzkuje spoločnosť Wizz Air. Ku koncu roka 2017 bolo teda z Košíc v ponuke 9 celoročných pravidelných destinácií do 7 krajín. Do vyše 500 destinácií po celom svete sa dá z Košíc odletieť na jeden prestup prostredníctvom sieťových aerolínií Austrian Airlines, České Aerolínie, Poľské Aerolínie LOT a Turkish Airlines. Takže z pohľadu konektivity bol rok 2017 pre letisko Košice, ako aj pre celé východné Slovensko úplne najlepší v celej histórii. Z pohľadu vybavených cestujúcich ide o druhý najlepší rok.

graf

Dovolenková ponuka slovenských cestovných kancelárií na leto 2018 je už v predaji. Samostatné letenky sú dostupné na linkách českej spoločnosti Smartwings, ktorá bude prevádzkovať sezónne pravidelné lety do šiestich destinácií: Heraklion, Rodos, Burgas, Lamezia Terme, Mallorca a cyperská Larnaca, ktorá je novinkou v ponuke letných prímorských destinácií s odletom z Košíc.

Prehľad najvýznamnejších udalostí roka 2017 na letisku Košice

V apríli Rádio Košice na košickom letisku zorganizovalo druhý ročník úspešného podujatia Wizz Air Košice Runway Run. Viac ako 1500 bežcov si užilo špeciálny pocit behu po vzletovej a pristávacej dráhe. Termín tretieho ročníka tohto výnimočného behu bude oznámený čoskoro.

Mesiac jún sa niesol v znamení otvárania nových liniek: spoločnosť Wizz Air otvorila z Košíc hneď dve nové linky: Kolín nad Rýnom a Tel Aviv. V oboch prípadoch ide o významné míľniky: historicky prvé pravidelné letecké spojenia východného Slovenska s Nemeckom, resp. Izraelom.

Počas letnej sezóny 2017 letisko Košice na 437 charterových letov z/do 17 destinácií v 10 krajinách vybavilo spolu 120 323 charterových cestujúcich, čo je pre Košice historické maximum. Prvé lietadlo na grécku Krétu odletelo z Košíc 10. júna a posledný charterový boeing priletel z egyptskej Hurghady 30. septembra. Najžiadanejšou destináciou bol bulharský Burgas s vyše 29 000 cestujúcimi, nasledovaný tureckou Antalyou s vyše 25 000 cestujúcimi a gréckou Krétou s takmer 10 000 cestujúcimi.

V októbri bola na letisku Košice slávnostne otvorená Slovak Training Academy, ktorá svojim študentom umožní výcvik na rôznych typoch vrtuľníkov, vrátane modelu Sikorsky UH-60 Blackhawk.

V novembri letisko Košice spoločne s agentúrou Creative Pro získalo dve ocenenia na prestížnej súťaži najlepších svetových „eventov“ Best Event Awards Festival v portugalskom Porte za live marketingovú kampaň Z Košíc okolo sveta za 80 hodín. Takisto v novembri bola v spolupráci so spoločnosťou Ness Košice Development Center spustená nová moderná webstránka letiska Košice www.airportkosice.sk

Webstránka www.zkosicdosveta.sk a jej „facebooková fanpage“ naďalej propagujú lietanie z Košíc do celého sveta. Navyše, koncom roka 2017 bola pod taktovkou spoločnosti Promiseo spustená aj nová platforma pre cestovateľských blogerov pod názvom Lokál Cestovateľ, ktorá je dostupná na adrese http://cestovatel.zkosicdosveta.sk/. Najúspešnejší bloger, ktorý lieta z Košíc získa koncom roka 2018 sumu 3 000 €, ktoré bude môcť požiť na ďalšie cesty po svete, s odletom z Košíc.

Tlačová správa, Košice, 9. januára 2018

Recent news

Munich_eurowings

EUROWINGS WILL FLY FROM KOŠICE ALSO TO MUNICH!

4. May 2018
Eurowings will connect Košice with Germany

Eurowings will connect Košice with Germany

30. April 2018
Eurowings

EUROWINGS WILL OPEN THE ROUTE DÜSSELDORF – KOŠICE

26. April 2018