najbezpecnejsi_rok_2017

Nedávno zverejnené údaje o počte obetí, ktoré vlani zahynuli pri nehodách dopravných lietadiel, preukazujú, že rok 2017 bol v celej doterajšej histórii komerčnej leteckej dopravy najbezpečnejším rokom.

Podľa organizácie Aviation Safety Network zahynulo v minulom roku pri celkovo desiatich fatálnych nehodách dopravných i nákladných lietadiel 79 ľudí, z toho bolo 44 cestujúcich či členov posádky, 35 ľudí zahynuli na zemi.

V uvedenom počte je zahrnutých aj 12 cestujúcich, ktorí zahynuli v posledný vlaňajší deň pri havárii jednomotorového lietadla Cessna 208B Caravan, ktoré ale podľa striktnej definície nepatrí medzi dopravné lietadlá, používané na komerčnú dopravu. Bez započítania tejto havárie by bol počet vlaňajších obetí len 67. Pozoruhodné je, že vlani nehavarovalo žiadne prúdové dopravné lietadlo – všetky obete zahynuli pri haváriách vrtuľových lietadiel. Najtragickejšou vlaňajšou nehodou bola nehoda nákladného lietadla B747F spoločnosti MyCargo Airlines, ktoré havarovalo pri pristávaní na letisku kirgizského hlavného mesta Biškek – zahynuli pritom štyria členovia posádky a 35 ľudí na zemi. Na porovnanie možno uviesť, že v roku 2016 zahynulo pri 16 tragických leteckých nehodách 303 ľudí.

Spomeňme ešte niekoľko zaujímavých údajov:

  • V roku 2017 cestovali pravidelnými leteckými linkami približne štyri miliardy ľudí,
  • medzinárodná organizácia pre civilné letectvo ICAO predpokladá, že počet cestujúcich lietadlami stúpne do roku 2025 na deväť miliárd,
  • počet tragických leteckých nehôd od roku 1992 trvalo klesá,
  • cestovanie lietadlom bolo vlani približne 482 ráz bezpečnejšie ako v 70. rokoch minulého storočia.

Bezpečnosť leteckej dopravy vynikne pri jej porovnaní s automobilovou dopravou – ročne zahynie na cestách Európskej únie 25 000 ľudí. Na Slovensku zahynulo vlani pri cestných dopravných nehodách 250 ľudí, čo je približne tri krát viac ako bol počet obetí leteckých nehôd na celom svete.

Takže: lietať sa oplatí – a to aj kvôli tomu, že je to mimoriadne bezpečné.

 

 

Autor: Rado Mlýnek

Recent news

sprava_naj_rok

Najúspešnejší rok z pohľadu konektivity východného Slovenska

9. Január 2018
vianoce

Krásne sviatky vám praje Letisko Košice

22. December 2017
B737MAX_lot

Poľský LOT prevzal prvý Boeing B737 MAX

11. December 2017