Plánujete letnú dovolenku, ale neviete, aké doklady potrebujete pred vstupom do danej krajiny? Je dôležité, aby ste si tieto informácie dopredu zistili, nech sa vám vaša dovolenka nezmení na paniku a stres, a to len pár dní pred odchodom.

Pri cestách do zahraničia je potrebné mať platný cestovný doklad (občiansky preukaz/cestovný pas). Štáty, do ktorých slovenský občan nepotrebuje víza spravidla vyžadujú, aby boli doklady platné minimálne 3 až 6 mesiacov od dátumu vstupu do krajiny. 

Cestovanie s občianskym preukazom

Občiansky preukaz možno použiť ako cestovný doklad len do štátov, ktoré tento doklad totožnosti vo svojej krajine uznávajú.

Ako cestovný doklad možno použiť len občiansky preukaz vydaný na Slovensku po dátume 1.9.1993 (vydaný vo formáte ID2, tzv. laminovaný) alebo nového typu a formátu vydaného neskôr - po dátumoch 1. 7. 2008, 1. 5. 2013, 30. 11. 2013. Viacstránkové občianske preukazy vydávané v ČSSR/ČSFR ako cestovný doklad nie je možné použiť.

Občania Slovenskej republiky môžu s občianskym preukazom vydaným formou ID karty cestovať na územie členských štátov Európskej únie, ďalej na Island, do Lichtenštajnska, Nórska, Švajčiarska, Čiernej Hory, Bosny a Hercegoviny, Severomacedónskej republiky, Srbska, Albánska, Gruzínska a Moldavska. Pri cestách na územie iných štátov sa vo všeobecnosti vyžaduje predloženie platného cestovného pasu

Cestovanie s cestovným pasom

Cestovný pas Slovenskej republiky sa vydáva s územnou platnosťou do všetkých štátov sveta. Maloletým občanom Slovenskej republiky vo veku do 6 rokov sa vydávajú cestovné pasy s časovou platnosťou na 2 roky, deťom vo veku od 6 do 16 rokov s platnosťou na 5 rokov a slovenským občanom starším ako 16 rokov s platnosťou na 10 rokov. 

Ak je občan držiteľom cestovného pasu s platnosťou na 10 rokov, druhý cestovný pas sa mu vydá s platnosťou na 5 rokov.

Cestovné pasy musia byť vo všeobecnosti platné minimálne 6 mesiacov od dátumu predpokladaného ukončenia pobytu v krajine. Niektoré štáty akceptujú aj cestovné doklady s kratšou platnosťou. Informácie o existujúcich výnimkách týkajúcich sa platnosti cestovného dokladu možno nájsť na webe Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitosti Slovenskej republiky. 


 

KRAJINA DESTINÁCIA PLATNOSŤ DOKLADU OBČIANSKY PREUKAZ CESTOVNÝ PAS COVID DOKUMENTY NA VSTUP
Bulharsko Burgas po dobu pobytu  Áno - žiadne - bez obmedzení 
Južný Cyprus Larnaka v čase príletu  Áno - žiadne - bez obmedzení
Severný Cyprus Ercan v čase príletu  Nie Áno Od 12 rokov - Antigen 24hod./PCR 72hod./Vakcinácia
Egypt Hurghada 6 mesiacov od dňa príletu  Nie Áno Od 12 rokov - PCR 72hod./Vakcinácia 
Egypt Marsa Alam 6 mesiacov od dňa príletu  Nie Áno Od 12 rokov - PCR 72hod./Vakcinácia 
Grécko Korfu v čase príletu  Áno - žiadne - bez obmedzení 
Grécko Kréta - Heraklion v čase príletu  Áno - žiadne - bez obmedzení 
Grécko Rodos v čase príletu  Áno  - žiadne - bez obmedzení 
Turecko Antalya 150 dní od dňa príletu Nie Áno žiadne - bez obmedzení
Tunisko Monastir po dobu pobytu Nie Áno Od 12 rokov - Antigen 48hod./PCR 72hod./Vakcinácia

 

Neulich hinzugefügt

Ukraine information

Flight connections for people coming from Ukraine

9. März 2022
Košice International Airport

2020 at Košice Airport significantly hit by the global pandemic

29. Januar 2021
Brexit

What does Brexit mean for UK citizens?

4. Januar 2021