ryanair

Po tretíkrát v histórii a druhýkrát za sebou sa letisku Košice podarilo prekročiť hranicu 500 000 vybavených cestujúcich. Prevádzkové výsledky letiska Košice potvrdzujú, že počet cestujúcich rastie už niekoľko rokov za sebou a letisko Košice sa stalo letiskom prvej voľby pre obyvateľov v našej spádovej oblasti.

Rok 2019 bol na letisku Košice mimoriadne turbulentný. České aerolínie zrušili v januári linku do Bratislavy. V marci boli celosvetovo uzemnené lietadlá Boeing 737 MAX, ktoré síce do Košíc nikdy nelietali, ale malo to na letisko dopad hneď v ďalších mesiacoch. V apríli nasledoval prvý let leteckej spoločnosti Ryanair. V septembri Turkish Airlines  pozastavili kvôli uzemneniu lietadiel Boeing 737 MAX linku do Istanbulu a následne Ryanair zrušil linku Košice-Southend. Toto spojenie sa však spoločne s Ryanairom podarilo od apríla 2020 nahradiť atraktívnejším, a to spojením na letisko Londýn Stansted, ktoré má lepšiu geografickú pozíciu. V októbri bola opätovne spustená priama linka Eurowings na ich hlavné letisko Düsseldorf.

Počas roka 2019 prešlo bránami letiska Košice celkovo 558 064 cestujúcich, čo predstavuje nárast o 3 % resp. o 16 038 cestujúcich v porovnaní s predchádzajúcim rokom. Na pravidelných linkách bolo prepravených 370 583 cestujúcich, chartrové lety využilo 184 742 cestujúcich a lety všeobecného letectva 2 739 cestujúcich.

Najžiadanejšou pravidelnou destináciou bol v roku 2019 Londýn Luton, nasledovaný Viedňou, Prahou, Varšavou, Londýnom Southend, Istanbulom, Düsseldorfom a Mníchovom. Celkovo využilo pravidelné lety 370 583 cestujúcich.

Celoročné chartrové lety predstavujú opäť jeden z najvýraznejších míľnikov roka, keďže boli pre košické letisko historicky najúspešnejšie s 184 742 cestujúcimi a medziročným nárastom 9 %. Veľmi dôležitým faktorom bolo aj predĺženie letnej chartrovej sezóny, takže dovolenkári mohli z Košíc lietať k moru už od polovice apríla až do konca októbra.

Celoročne chartrové lety využilo 184 742, t.j. 33 %  z celkového počtu cestujúcich. Toto číslo zahŕňa všetky charterové lety, teda nielen dovolenkové chartre k moru, ale populárne jarné či jesenné pútnické zájazdy do Tel Avivu a počas uplynulého roka aj chartrové lety s hokejovými tímami a fanúšikmi, ktorí prileteli do Košíc na hokejové majstrovstvá sveta. Celkový medziročný nárast pri všetkých chartrových letoch bol 9 % čo predstavuje 15 163 cestujúcich. Najžiadanejšími destináciami počas vlaňajšej chartrovej sezóny boli Antalya s 75 441 cestujúcimi, Burgas s 28 018 cestujúcimi a Rodos s 15 432 cestujúcimi.

Výkonný riaditeľ a predseda predstavenstva letiska Košice Michael Tmej: „Rok 2019 bol veľmi náročný pre celý letecký priemysel a uzemnenie lietadiel typu Boeing 737 MAX malo vplyv aj na letisko Košice. Napriek všetkým negatívam, ktoré rok 2019 priniesol sme boli schopní rásť a z hľadiska počtu vybavených cestujúcich ide o druhý najlepší rok v histórii letiska. Úprimne ďakujem všetkým cestujúcim, ktorí v uplynulom roku využili služby letiska Košice, našim obchodným partnerom a našim vynikajúcim zamestnancom“.

Aj v roku 2019 Rádio Košice na košickom letisku zorganizovalo Košice Runway Run. Bol to už štvrtý ročník veľmi úspešného a žiadaného podujatia, na ktorom sa napriek daždivému počasiu predstavilo takmer 1 600 bežcov. Jubilejný piaty ročník je naplánovaný na 25. apríl 2020.

Letisko Košice začalo rok 2020 s ponukou 5 celoročných pravidelných destinácií (Viedeň, Praha, Varšava, Londýn Luton, Düsseldorf). Košické letisko tak umožňuje cestujúcim odletieť do viac ako 300 destinácií po celom svete s jediným prestupom prostredníctvom svojich partnerov Austrian Airlines, České Aerolínie, LOT Poľské Aerolínie,  Eurowings, Wizz Air a Ryanair.

Skvelou správou pre cestovateľov je že najväčšia európska letecká spoločnosť Ryanair sa vracia do Košíc. Od 1. apríla 2020 začne 3-krát týždenne prevádzkovať priame letecké spojenie Košice – Londýn Stansted

Tlačová správa

Neulich hinzugefügt

Košice International Airport

2020 at Košice Airport significantly hit by the global pandemic

29. Januar 2021
Brexit

What does Brexit mean for UK citizens?

4. Januar 2021
Košice Interational Airport

ANNOUNCEMENT: Terminal opening hours

3. November 2020