Saab 340B Swedish AF 005

Dávno sú preč doby, keď nad hlavami Košičanov i ostatných „východniarov“ často - oveľa častejšie než civilné lietadlá – lietali cvičné vojenské lietadlá L-29 Delfín či L-39 Albatros, na ktorých sa pilotnému remeslu priúčali budúci vojenskí piloti. Dnes už na naše letisko zavítajú vojenské lietadlá len zriedkavo, pričom zväčša ide o tréningové lety lietadiel českých alebo slovenských vzdušných síl. 

Z času na čas však k nám zavítajú aj vojenské lietadlá iných krajín. V roku 2008 sme dokonca na našom letisku zaznamenali prílet niekoľkých lietadiel švédskeho vojenského letectva. Išlo o lietadlá na báze civilného typu Saab 340, ktorý sa u nás vyskytoval pravidelne, a to vo farbách spoločností Tatra Air, Slovenské aerolínie či Air Ostrava. Na snímke je Saab 340 so švédskym vojenským typovým označením S 100B Argus AEW (lietadlo včasnej výstrahy) a s taktickým číslom 005. 

Lietadlo bolo švédskemu letectvu dodané v máji 1997, ale od roku 2011 je v službách letectva Spojených arabských emirátov. Mimochodom, letecká firma Saab už žiadne civilné lietadlá nevyrába.

Text a foto Rado Mlýnek

Neulich hinzugefügt

Košice International Airport

2020 at Košice Airport significantly hit by the global pandemic

29. Januar 2021
Brexit

What does Brexit mean for UK citizens?

4. Januar 2021
Košice Interational Airport

ANNOUNCEMENT: Terminal opening hours

3. November 2020