Piaggio P180 F-GZPE

Motoristi poznajú taliansku firmu Piaggio ako dlhoročného výrobcu štýlových, mládežou obľúbených a aj u nás predávaných skútrov s obchodným menom Vespa. Mnohých z nich by možno prekvapila informácia, že Piaggio je aj výrobcom lietadiel, a to nie hocijakých. Možno spomenúť, že v súčasnosti sú firma Piaggio (výrobca skútrov a motocyklov) a firma Piaggio Aerospace (výrobca lietadiel) samostatnými entitami. 

Letecká firma Piaggio Aerospace vyrába malé obchodné dvojmotorové lietadlá P.180 Avanti, vyznačujúce sa originálnou koncepciou. Na prednej časti lietadla sú malé nosné plochy s klapkami, ktoré sa pohybujú v súčinnosti s klapkami na hlavnom krídle. Technickou zaujímavosťou sú turbovrtuľové motory umiestnené na krídle v tlačnej konfigurácii – ide o jediné lietadlo tejto koncepcie na svete.

Prvý prototyp lietadla Avanti odštartoval na svoj prvý let 23. septembra 1986, prvý sériový typ vzlietol 29. januára 1990. Zlepšená verzia Avanti II s výkonnejšími motormi (2 x 634 kW) bola certifikovaná v novembri 2005. Maximálna cestovná rýchlosť je 745 km/h, čím sa Avanti II stalo najrýchlejším dvojmotorovým turbovrtuľovým lietadlom svojej triedy.

Na našom letisku už pristálo Avanti s rôznymi zahraničnými registračnými značkami. Na snímke z roku 2007 je Avanti s francúzskou značkou F-GZPE, ktoré bolo 12. septembra 2003 dodané spoločnosti Pan Européenne Air Service.

Text a foto R. Mlýnek 

Neulich hinzugefügt

Košice International Airport

2020 at Košice Airport significantly hit by the global pandemic

29. Januar 2021
Brexit

What does Brexit mean for UK citizens?

4. Januar 2021
Košice Interational Airport

ANNOUNCEMENT: Terminal opening hours

3. November 2020