DHC-2 Turbo Beaver

Okrem oficiálneho typového označenia dávajú niektorí výrobcovia leteckej techniky, najmä výrobcovia malých športových a viacúčelových lietadiel, svojim produktom aj slovné označenia. Niekedy je toto označenie ozaj trefné a má súvislosť s lietaním či inými aspektmi letectva. Takýmto príkladom je aj lietadlo DHC-2 Beaver, ktoré vyvinula a vyrábala dnes už neexistujúca spoločnosť de Havilland Canada.

Anglické slovné označenie tohto typu – beaver – znamená bobor. A akú má bobor súvislosť s lietaním? Ak to „rozpletieme“, tak zistíme, že lietadlo DHC-2 sa dodáva (resp. dodávalo) aj v obojživelnej verzii, ktorá mohla pristávať na vodnej hladine i na bežnom povrchu „pozemného“ letiska – všimnite si malé kolieska pod plavákmi. Takéto lietadlo môžeme pokojne nazvať obojživelným. Bobor síce nie je obojživelníkom, ale hlodavcom, ktorý sa však  pohybuje nad i pod vodnou hladinou, pričom potravu si hľadá na súši. Bobry sú rozšírené najmä na severe Kanady a Aljašky, teda v oblastiach so stovkami jazier. Do týchto oblastí sa hodí lietadlo, ktoré môže byť vystrojené klasickým kolesovým podvozkom, plavákmi či lyžinami (pre pristávanie na zasnežených plochách). 

S vývojom typu DHC-2 sa začalo krátko po skončení druhej svetovej vojny, prototyp sa do vzduchu po prvý raz vzniesol 16. augusta 1947 a prvé sériové lietadlo bolo dodané v apríli 1948. Beaver je jednomotorový hornoplošník, poháňaný hviezdicovým motorom s výkonom 336 kW. Na Silvestra roku 1963 vzlietol prototyp modernizovanej verzie DHC-2 Turbo-Beaver (turbobobor) poháňaný turbovrtuľovým motorom s výkonom 404 kW.

Do Košíc priletel v marci 1997 práve takýto „turbobobor“ vyrobený v roku 1959 nesúci švédsku poznávaciu značku SE-LEV. Lietadlo DHC-2 bolo veľmi úspešné a do konca výroby v roku 1967 bolo vyrobených 1 697 kusov.

Text a foto Rado Mlýnek

Neulich hinzugefügt

Košice International Airport

2020 at Košice Airport significantly hit by the global pandemic

29. Januar 2021
Brexit

What does Brexit mean for UK citizens?

4. Januar 2021
Košice Interational Airport

ANNOUNCEMENT: Terminal opening hours

3. November 2020