Fokkler-100-MV-SR

V Košiciach sa nedávno uskutočnil summit krajín Bukureštskej deviatky (B9), na ktorom sa zúčastnili prezidenti Bulharska, Českej republiky, Estónska, Litvy, Lotyšska, Maďarska, Poľska, Rumunska a Slovenska.

Na stretnutí krajín tzv. východného krídla NATO sa zúčastnil aj generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Jens Stoltenberg. Hlavným cieľom podujatia, iniciovaného slovenským prezidentom Andrejom Kiskom, bolo pripomenúť si 70. výročie vzniku NATO, 15. výročie vstupu Slovenskej republiky a ďalších členov B9 do NATO a 20. výročie vstupu Českej republiky, Maďarska a Poľska.

Takpovediac vedľajším produktom spomenutého stretnutia hláv B9 bol „summit“ leteckých špeciálov – nazývaných aj vládne či prezidentské lietadlá - ktorými do východoslovenskej metropoly prileteli prezidenti rôznych krajín. V istej chvíli bolo na vybavovacej ploche deväť lietadiel, čo je s najväčšou pravdepodobnosťou najvyšší počet v celej doterajšej histórii nášho letiska.

Krátky textom i fotografiami predstavíme lietadlá, ktorými sa do Košíc priviezli prezidenti B9.Najväčším z prezidentských lietadiel, ktoré na summit B9 priletelo, bol Airbus A319CJ českého vojenského letectva. Česko disponuje dvomi takýmito lietadlami, ktoré boli dodané v roku 2007. Lietadlá sú odvodené od verzie CJ (Corporate Jetliner, čiže čosi ako firemné prúdové dopravné lietadlo) a majú variabilný interiér, ktorý možno prestavať aj na prepravu a evakuáciu ranených. Do Košíc priletel český vojenský airbus so sériovým číslom 3805, ktorý nesie meno veterána II. svetovej vojny generála J. Ocelka.

Na prepravu VIP osôb sú veľmi obľúbené luxusne vybavené verzie regionálnych dopravných lietadiel, vyrábaných brazílskou firmou Embraer. Lietadlami Embraer prileteli do východoslovenskej metropoly prezidenti Rumunska a Poľska i generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg. Rumunského prezidenta priviezlo k nám lietadlo Embraer Legacy 600 – tento model bol pôvodne označený ako EMB-135BJ. Lietadlo s civilnou poznávacou značkou YR-IGR bolo vyrobené v roku 2009 a jeho prevádzkovateľom je rumunská spoločnosť Toyo Aviation. Poľského prezidenta priviezol ďalší embraer, Išlo o model E175LR, patriaci do rodiny lietadiel na krátke a stredné trate, označenej E-Jet. Skratka LR označuje verziu s dlhším doletom (long range, teda dlhý dolet). Lietadlo s civilnou poznávacou značkou SP-LIH bolo v septembri 2009 dodané poľskej leteckej spoločnosti LOT, približne o rok neskôr bolo „prevelené“ do správy ministerstva obrany a slúži na prepravu poľských vládnych činiteľov. Embraerom priletel do Košíc aj generálny tajomník NATO. Išlo o lietadlo ERJ-135LR s trupovým označením CE-01, ktoré bolo v júni 2001 dodané belgickým vzdušným silám. Označenie CE-01 možno dešifrovať tak, že ide o prvé (01) dopravné či transportné lietadlo (C) výrobcu Embraer (E).

Obľúbenými lietadlami na prepravu VIP pasažierov sú aj „sokoly“, teda bizjety rodiny Falcon, vyrábané francúzskou spoločnosťou Dassault. Maďarský prezident priletel do Košíc lietadlom Falcon 7X, ktorý je v stave maďarských vzdušných síl a má trupové číslo 606. Toto lietadlo bolo vyrobené v roku 2009 a postupne lietalo s poznávacími značkami F-WWHR, HB-JSN, 9H-AGO - Maďarsko ho kúpilo z druhej ruky v roku 2018. Zvláštnosťou lietadla je to že má tri motory – firma Dassault je v súčasnosti jedinou firmou na svete, ktorá vyrába trojmotorové prúdové lietadlá. S dvojmotorovým Falconom 2000EX priletel k nám bulharský prezident. Tento Falcon s poznávacou značkou LZ-001 slúži na prepravu bulharských vládnych činiteľov od roku 2001.

Litovskú prezidentku doviezlo do Košíc vojenské transportné lietadlo C-27J Spartan, ktorého výrobcom je talianska spoločnosť Alenia, patriaca dnes do koncernu Leonardo. Litovské vzdušné sily majú tri lietadlá Spartan. Do Košíc priletelo lietadlo s trupovým číslom 07, ktoré nesie meno litovského kniežaťa Algirdasa. Lietadlá Spartan slúžia vo vzdušných silách viacerých krajín vrátane Slovenska, Rumunska a Bulharska.

Na záver treba spomenúť, že Slovensko bolo na „summite prezidentských lietadiel“ zastúpené až dvomi lietadlami, a to dvojicou lietadiel Fokker 100 s poznávacími značkami OM-BYB a OM-BYC. Tieto lietadlá patria letke Ministerstva vnútra SR a jedno z nich priviezlo z Viedne k nám estónsku prezidentku.

Ak ste pozorne čítali a chýba vám informácia o tom, ako na summit B9 cestoval lotyšský prezident, tak vedzte, že ten do Košíc priletel z Prahy a do Prahy potom aj odletel – a to pravidelnou linkou ČSA.

Text a foto Rado Mlýnek

Nedávno pridané

Swiss first flight from Kosice

PRESS RELEASE: Swiss International Air Lines now connect Košice with their Zürich network

27. March 2024
500 000 passengers from Kosice with Ryanair (25)

RYANAIR CELEBRATES 0.5M PASSENGERS MILESTONE IN KOŠICE WITH LAUNCH OF SUMMER SCHEDULE AND NEW ROUTE TO ZADAR

19. March 2024
a year at Kosice Airport

PRESS RELEASE: Košice Airport with a record result for 2023

17. January 2024