Challenger 605 letisko Košice

 

Medzi bizjety, ktoré z času na čas pristávajú na našom letisku, patria aj lietadlá vyrábané kanadskou firmou Bombardier. Ide o lietadlá patriace do rodiny bizjetov niekoľkých sérií s marketingovým označením Challenger (vyzývateľ). Pôvodným výrobcom lietadiel Challenger bola kanadská firma Canadair.

Nedávno ma na ploche letiska zaujal Challenger 605, presnejšie povedané, upútala ma jeho poznávacia značka T7-OCH.  Takýto prefix (definujúci štát, v ktorom je lietadlo registrované ) je totiž pomerne neštandardný. Tvorila ho kombinácia písmena a číslice T7, ktorú sa mi nedarilo priradiť k žiadnemu štátu, preto som sa obrátil na pomoc internetu. Ukázalo sa, že (teraz tak trochu zavtipkujem) značka T7 nepatrí žiadnemu štátu, ale takpovediac miništátiku s približne 33 500 obyvateľmi. Ide o San Marino, ktoré je najmenšou republikou a tretím najmenším štátom v Európe. 

Táto enkláva v talianskom objatí zaberá plochu len 61 štvorcových kilometrov a leží na východných svahoch Apenín. Krajina nemá, pochopiteľne, žiadne letisko a najbližšia pristávacia plocha sa nachádza na letisku Rimini, ktoré je od San Marina vzdialené asi 15 km.

Napriek tomu však krajina vedie – medzinárodné predpisy to umožňujú - vlastný register civilných lietadiel, v ktorom je už zapísaných viac než 200 lietadiel, medzi nimi dokonca aj dva Airbusy A330.

Challenger 605, ktorý k nám priletel, má úplné typové označenie Bombardier CL-600-2B16 Challenger 605. Model 605 vznikol modernizáciou verzie 604 a jeho prototyp prvýkrát vzlietol 22. januára 2006. Posledné lietadlo tohto typu bolo odberateľovi dodané v roku 2015.

Celkovo bolo vyrobených 288 lietadiel Challenger 605. V kabíne tohto modelu môže cestovať až 12 cestujúcich, ktorých lietadlo môže dopraviť do maximálnej vzdialenosti 7 400 km, a to v letovej výške až 12 400 metrov.

Na záver spomeňme, že lietadlu Challenger 605 so značkou T7-OCH, ktoré nás navštívilo už v roku 2019, trval let z poľského Rzeszówa len 25 minút. Z Košíc následne vzlietol do Ženevy, kam doletel za hodinku a trištvrte.

 

Text a foto R. Mlýnek

 

Nedávno pridané

New route from Kosice to Zurich Swiss

PRESS RELEASE: SWISS will connect Košice with Zürich

13. September 2023
Airport Kosice

PRESS RELEASE: Košice Airport welcomed nearly a quarter of a million passengers in the first half of the year.

12. July 2023
charter flights from Košice International Airport

PRESS RELEASE: KOŠICE AIRPORT EXPECTS A SUCCESSFUL SUMMER HOLIDAY SEASON

14. June 2023