zlaty-orol

Je celkom bežné, že výrobcovia najmä menších lietadiel, určených na športové lietanie i dopravu malého počtu cestujúcich, označujú svoje jednotlivé typy nie len číslom resp. kombináciou čísla a písmen, ale dávajú im aj doplnkové slovné označenia.

Takéto slovné označenie má aj jedno z ľahkých dvojmotorových transportných lietadiel, ktoré nedávno „zakotvilo“ na niekoľko dní na našom letisku. Ide o lietadlo Cessna 421C, ktoré má doplnkové slovné označenie Golden Eagle. Preklad tohto označenia do slovenčiny pravdepodobne nerobí problém nikomu, kto sa s angličtinou aspoň trochu „zblížil“: áno, je to tak, golden eagle môžeme jednoducho preložiť ako zlatý orol. Pretože o živých vtákoch toho viem podstatne menej (vlastne nič...) ako o takpovediac oceľových (či dnes už skôr hliníkových či kompozitných) vtákoch – lietadlách – k slovu prišiel internet. Zaujímalo ma, či zlatý orol žije a hniezdi aj v našej prírode – bohužiaľ slovenské články sa o nijakom zlatom orlovi nezmieňujú. Napokon som si spomenul na starú prekladateľskú zásadu: nikdy, skutočne nikdy netreba prekladať doslovne, teda slovo za slovom. Anglické slovo golden samozrejme znamená zlatý a eagle je anglický názov orla – celý výraz golden eagle však v angličtine  označuje dravca, ktorý sa slovensky nazýva orol skalný. 

Vráťme sa ale k zlatému alias skalnému orlovi, ktorý nedávno pristál na našom letisku. Ide o lietadlo typu 421, ktoré firma Cessna vyvinula začiatkom 60. rokov minulého storočia, a to ako pretlakovú verziu modelu 411. Prvý vzlet modelu 421 sa uskutočnil 14. októbra 1965, teda pred 53 rokmi. Prví odberatelia prevzali lietadlá tohto typu v roku 1968. Lietadlo bolo postupne modernizované, pričom verzia 421C bola certifikovaná v októbri 1975. Hlavnou novinkou tejto verzie bolo tzv. mokré krídlo, ktoré plní aj funkciu palivovej nádrže (ide o tzv. integrálnu palivovú nádrž). Na pohon tejto verzie slúžia dva prepĺňané ploché šesťvalce firmy Continental, každý s výkonom 280 kW. Typ 421 dosahuje maximálnu rýchlosť 475 km/h a je tak najrýchlejším lietadlom s piestovými motormi, aké kedy Cessna vyrábala. Do Košíc priletela Cessna 421C Golden Eagle s českou poznávacou značkou OK-IAM, patriaca spoločnosti Czech Aviation FC. Lietadlo bolo vyrobené v roku 1982, pôvodne lietalo v USA s poznávacou značkou N2740B a do Českej republiky sa dostalo v roku 2017. Osemmiestne lietadlo s klubovým usporiadaním sedadiel je vybavené toaletou, minibarom a modernou avionikou Garmin. Cestovná rýchlosť lietadla je 413 km/h, maximálna výška letu je 9 450 m a dolet je okolo 2 200 km. O obľúbenosti lietadiel radu 421 svedčí to, že do skončenia výroby v roku 1985 bolo vyrobených 1 916 lietadiel tohto radu, z toho 859 verzie 421C.

Mimochodom, nad slovenskými horami poletuje približne 200 až 250 orlov skalných.

Text a foto Rado Mlýnek

Kiemelt információk

Košice International Airport

2020 at Košice Airport significantly hit by the global pandemic

29. január 2021
Brexit

What does Brexit mean for UK citizens?

4. január 2021
Košice Interational Airport

ANNOUNCEMENT: Terminal opening hours

3. november 2020