Letisko Košice

Po trojmesačnej pauze sa postupne obnovujú lety aj na letisku Košice. Prvý úspešný štart má za sebou už letecký dopravca ČSA, ktorý 15.06. opätovne spojil Košice s Prahou. Od 22.06. znova lieta letecká spoločnosť Austrian Airlines a cestujúci môžu pohodlne letieť aj do Viedne.

Lety počas trvania pandémie však so sebou prinášajú aj obetu v podobe rôznych reštrikcií, ktoré ovplyvňujú bežné cestovateľské návyky. Aby ste sa v nariadeniach lepšie zorientovali, spísali sme pre vás článok s konkrétnymi tipmi. 

Ochrana tváre

Rúško (alebo iná ochrana úst a nosa) je povinné na letisku Košice počas celej doby zdržiavania sa v jeho priestoroch. Letecké spoločnosti ČSA a Austrian Airlines vyžadujú prekrytie tváre aj na palube lietadiel počas trvania letu. Vždy si však pred letom overte aktuálne informácie na stránke prepravcu. Podobné požiadavky môžu byť aj na letiskách v iných krajinách.

Odstupy v radoch

Okrem dodržiavania odporúčaných odstupov na celom letisku sme označili aj rozostupy 2 m v priestoroch, kde sa tvoria rady. Vďaka tomu pohodlnejšie odhadnete priestor, v ktorom sa nachádzate.

Rozmiestnenie v lietadle

Letecké spoločnosti odporúčajú, aby ste si pri výbere miest na sedenie zvolili sedadlá s odstupom od ostatných pasažierov. Letecká spoločnosť ČSA usádza v ekonomickej triede s rozostupmi, ak to kapacita letu dovolí. Pri biznis letoch zostáva prostredná sedačka voľná, tiež sedačka po vašom boku v prípade dvojsedačiek.

Bezkontaktné platby

Všetky letecké spoločnosti vyžadujú bezkontaktné platby, aby sa znížilo riziko prenosu vírusu pri manipulácii s hotovosťou. Odporúčame overiť platnosť platobných kariet a nastavenie limitov ešte pred vycestovaním na letisko.

Online vybavenie letu

Uprednostnite vybavenie letu, vrátane check-inu, online, aby ste sa vyhli čakaniu a kontaktom na letisku navyše. Možnosť zariadiť svoj let od objednania letenky až po check-in ponúkajú takmer všetky letecké spoločnosti.

Obmedzenie občerstvenia na palubách a letiskách

Niektoré letiská cieľových destinácií môžu mať úplne uzatvorené alebo obmedzené obchody s občerstvením. Rovnako aj ponuka nápojov a jedál na palube lietadiel môže byť u mnohých dopravcov obmedzená.

Charterové lety

V súvislosti s letnou charterovou sezónou 2020 sa predpokladá, že na dovolenky z Košíc sa bude lietať do prímorských destinácií v Bulharsku, Grécku a na Cypre s leteckými spoločnosťami Smartwings a Bulgaria Air. Možnosti letov do iných krajín záležia na rozhodnutí vlády SR. Bližšie informácie budú uverejnené v mesiaci júl.

Ďalšie obnovenie letov

Obnovenie leteckých spojení leteckými spoločnosťami Eurowings, LOT Poľské aerolínie, Ryanair a Wizz Air závisí od rozhodnutia jednotlivých spoločností, ako aj rozhodnutia Ústredného krízového štábu SR a vlády SR.

Napriek všetkým obmedzeniam sa však konečne môžeme znovu pustiť do objavovania sveta. Letecké spoločnosti postupne spúšťajú prvé lety a vy sa tak môžete chystať na prvé lety z Košíc.

 

Kiemelt információk

Ryanair

Ryanair will fly from Košice to Prague

26. június 2020
Austrian Airlines

Austrian Airlines are back with flights from Košice to Vienna

22. június 2020
Airport Košice

Rediscovering the world after the COVID-19 pandemic

18. június 2020