Chinook

Vzlety a pristátia vrtuľníkov na našom letisku nie sú v súčasnosti ničím neobvyklým, ale vidieť skupinové pristátie troch dvojrotorových vrtuľníkov, ktoré sa zniesli na vybavovaciu plochu letiska v piatok 23. apríla, má skutočne šmrnc výnimočnosti. Je prakticky isté, že to bol vôbec prvý skupinový prílet trojice dvojmotorových vrtuľníkov rovnakého typu na naše letisko. Išlo o vrtuľníky Boeing CH-47 Chinook, patriace pozemnej zložke – US Army - ozbrojených síl USA. Vrtuľník spomenutého typu dostal meno podľa indiánskeho kmeňa Činukov. 

Vrtuľníky k nám prileteli z vrtuľníkovej základne v bavorskom Illesheime a po doplnení paliva odleteli na prešovskú vrtuľníkovú základňu, odkiaľ nasledujúci deň pokračovali do Rumunska. Vrtuľník CH-47 patrí stále medzi najrozšírenejšie a najvšestrannejšie vrtuľníky vo flotile US Army, aj keď jeho prototyp vykonal prvý let– to by málokto predpokladal – už pred 60 rokmi (v septembri 1961). Do služby v americkej armáde sa prvé Chinooky dostali v roku 1962 a odvtedy trvá ich sériová výroba. V priebehu rokov bol vrtuľník modernizovaný, pričom jednotlivé verzie dostávali doplnkové označenie písmenami abecedy. Do Košíc prileteli vrtuľníky verzie CH-47F, ktorá sa vyrába od roku 2006.

Vrtuľník Boeing CH-47F Chinook má dĺžku trupu 15,46 m, celková dĺžka s točiacimi sa rotormi je 30,14 m, výška je 5,68 m a šírka trupu je 3,78 m. Rotory majú priemer 18 metrov. Na pohon vrtuľníka slúžia dva turbohriadeľové motory firmy Honeywell, každý s výkonom 3 630 kW. Maximálna vzletová hmotnosť vrtuľníka je 22 680 kg. Najvyššia rýchlosť vrtuľníka je 302 km/h, s nákladom 9 500 kg dokáže vrtuľník letieť rýchlosťou 282 km/h. V trupe možno prepravovať až 55 vojakov i rôznu výzbroj – napríklad dve štandardné viacúčelové vozidlá HMMWV, známe pod prezývkou Humvee. Externe, v závese na centrálnom háku pod trupom možno prepravovať náklady hmotnosti až 11 ton. Boeing vyrobil doteraz viac než 1 200 vrtuľníkov Chinook rôznych verzií, ktoré slúžia vo vyše dvadsiatich štátoch. Výrobca v spolupráci s US Army vyvíja nové resp. modernizované verzie, takže podľa analytikov budú vrtuľníky Chinook v službe ešte aj po roku 2060 – teda sto rokov po prvom vzlete prototypu.

Text a foto R. Mlýnek 

Kiemelt információk

Košice International Airport

2020 at Košice Airport significantly hit by the global pandemic

29. január 2021
Brexit

What does Brexit mean for UK citizens?

4. január 2021
Košice Interational Airport

ANNOUNCEMENT: Terminal opening hours

3. november 2020