podmienky

Pravidelná linka z Košíc do Zadaru s AirExplore sa teší obľube našich cestujúcich, preto sme sa rozhodli pre vás spísať podmienky vstupu do Chorvátska a všetko, čo musíte splniť pri návrate z dovolenky domov na Slovensko. 

Registrácia pred vstupom do Chorvátskej republiky

Vaša cesta do Zadaru začína nielen prípravou cestovných dokladov a balením, ale aj vyplnením vstupného online formulára - odporúčame vyplniť ho v angličtine, aj keď je k dispozícii jeho slovenská verzia. Deti do 12 rokov môžete zadať ako spolucestujúcich, ostatné osoby odporúčame vyplniť samostatne. Po správnom vyplnení obdržíte na zadanú e-mailovú adresu potvrdenie o prijatí - nezabudnite si skontrolovať aj spam. 

Pandemické opatrenia 

Cestujúcim zo Slovenska je umožnený bezproblémový vstup do Chorvátska, stačí predložiť platný digitálny COVID preukaz EÚ. Ide o potvrdenie o vakcinácii, vykonaní PCR/antigénového testu alebo o prekonaní ochorenia Covid-19. 

Vstup do Chorvátska je umožnený aj osobám, ktoré digitálnym COVID preukazom ešte nedisponujú - pre viac informácií čítajte ďalej. 

Očkované osoby

Pokiaľ patríte medzi plne očkované osoby a nedisponujete digitálnym COVID preukazom, môžete sa pri vstupe do krajiny preukázať aj potvrdením o plnom očkovaní nie starším ako 270 dní, pričom od očkovania ubehlo aspoň 14 dní. 

Ak ste očkovaní len jednou dávkou vakcíny Pfizer, Moderna alebo Gamaleya/Sputnik V, s potvrdením o tejto vakcinácii môžete do Chorvátska vstúpiť v období od 22. do 42. dňa od prijatia vakcíny alebo od 22. do 84. dňa od prijatia prvej dávky vakcíny AstraZeneca. 

Vstúpiť do krajiny bez karantény môžu aj osoby, ktoré sú zaočkované prvou dávkou vakcíny a tá im bola podaná do 6 mesiacov od potvrdenia ochorenia Covid-19 - očkovanie sa musí vykonať maximálne 270 dní pred vstupom do Chorvátska. 

Osoby, ktoré prekonali ochorenie Covid-19

Výnimku z karantény majú aj osoby, ktoré predložia lekárske potvrdenie o prekonaní ochorenia Covid-19 alebo pozitívny PCR/antigénový test potvrdzujúci zotavenie z ochorenia. Ku dňu vstupu do Chorvátska musí byť test maximálne 270 dní a minimálne 11 dní starý.  

Testovanie 

Pokiaľ nie ste očkovaní a nepatríte ani do skupiny osôb, ktoré prekonali Covid-19, dovolenka v Zadare je pre vás stále reálna. K vstupu do Chorvátska stačí aj potvrdenie o negatívnom výsledku PCR testu (nie staršie ako 72 hodín) alebo antigénového testu (nie staršie ako 48 hodín). PCR test musí obsahovať QR kód, na antigénovom teste musí byť viditeľný výrobca (obchodný názov testu, vystavený zdravotníckou inštitúciou/laboratóriom a podpísaný/potvrdený lekárom/zodpovednou testovacou inštitúciou).

Zoznam odberných miest v Košiciach nájdete na tomto odkaze

Testovanie môžete absolvovať aj okamžite po vstupe do Chorvátska na vlastné náklady, do obdržania negatívneho výsledku však zostávate v samoizolácii. Scan testu zašlete na e-mailovú adresu, ktorú obdržíte pri vstupe do Chorvátska spoločne s letákom ako postupovať pri ukončení samoizolácie. 

Pokiaľ testovanie nepodstúpite, povinná je 10-dňová karanténa

POZOR! Všetky potvrdenia budú akceptované len vyhotovené v anglickom alebo chorvátskom jazyku. 

 

Návrat na Slovensko

Prvý krok potrebný k návratu domov je registrácia na e-Hranica (registruje sa každý cestujúci nad 12 rokov) a vyplnenie formulára na dohľadanie cestujúcich prichádzajúcich leteckou dopravou

Registrácia na e-Hranica je možná už 30 dní vopred, povinná je pri každom vstupe na Slovensko. Do e-Hranice sa opätovne registrovať nemusia:

  • plne zaočkované osoby (prvá registrácia je platná 6 mesiacov),

O podmienkach karantény po vašom návrate rozhoduje to, či ste alebo nie ste očkovaní

Za očkovanú osobu sa považuje: 

  • osoba minimálne 14 dní a maximálne 12 mesiacov po aplikácii druhej dávky dvojdávkovej vakcíny,
  • osoba minimálne 21 dní a maximálne 12 mesiacov po aplikácii jednodávkovej vakcíny,
  • osoba minimálne 14 dní a maximálne 12 mesiacov po aplikácii prvej dávky vakcíny, ak bola podaná v intervale do 180 dní od prekonania ochorenia COVID-19,

Očkovaní cestujúci sa pri vstupe do krajiny preukazujú digitálnym COVID preukazom EÚ alebo potvrdením o očkovaní. 

Pre neočkované osoby je povinná karanténa, ktorá sa pri bezpríznakovom priebehu bez otestovania skončí dovŕšením jej 14. dňa. Karanténu môžete ukončiť aj skôr, a to negatívnym výsledkom PCR testu, ktorý absolvujete najskôr na jej 5. deň. Deti do 12 rokov nie je potrebné testovať, karanténa im skončí vtedy, keď ostatným členom spoločnej domácnosti.

Výnimky z karantény: 

  • očkované osoby,
  • osoby, ktoré zo zdravotných dôvodov nemôžu byť zaočkované - potrebné potvrdenie a negatívny výsledok RT-PCR testu (nie starší ako 72 hodín), 

Teraz už nad dovolenkou v Zadare nemusíte váhať, leťte z Košíc s leteckou spoločnosťou AirExplore už od 69 eur. Letenky si môžete zakúpiť na priamo TU. 

Kiemelt információk

Košice International Airport

2020 at Košice Airport significantly hit by the global pandemic

29. január 2021
Brexit

What does Brexit mean for UK citizens?

4. január 2021
Košice Interational Airport

ANNOUNCEMENT: Terminal opening hours

3. november 2020