Bombardier Challenger 601  CAF 5105 na letisku Košice

 

Titulok tohto príspevku je síce stručný a vecný, ale predsa mu niečo chýba – informácie o tom, kde do vyradenia lietal a v akom múzeu skončil svoju leteckú púť.

V prvom rade spomenieme, že toto lietadlo bolo niekoľko ráz aj na našom letisku. Išlo o takpovediac vládne lietadlo, ktoré dlhé roky vozilo českých ústavných a ďalších vysokopostavených predstaviteľov českého štátu. Svoj konečný útulok našlo v leteckom múzeu v Kbeloch, kde malo počas svojej aktívnej služby základňu. Konkrétne hovoríme  o lietadle Challenger CI-601-3A, ktoré sa radí medzi malé dopravné lietadla či bizjety (obchodné, resp. firemné prúdové lietadlá). Lietadlo vyvinula kanadská firma Canadair, ktorú neskôr„zhltol“ koncern Bombardier. 

Vládny český Bombardier s trupovým číslom 5105 bol vyrobený 13. decembra 1991, a to ako jeden z posledných verzií  úspešného radu Challenger. Lietadlo je vystrojené tzv. skleneným kokpitom, v ktorom sú klasické ručičkové prístroje nahradené digitálnymi prístrojmi. Lietadlo poháňajú dva výkonné prúdové motory General Electric s ťahom po 40,7 kN. Ako vidno na obrázku, motory sú upevnené zboku po stranách zadnej časti trupu. Po firemnom zálete preletelo s dočasnou kanadskou registráciou C-FMUQ na letisko spoločnosti Innotech Aviation, kde bolo zabudované interiérové vybavenie podľa požiadaviek klienta. Svoj prvý služobný let vykonal Challenger 24. septembra 1992, keď vtedajšieho premiéra V. Klausa odviezol z Prahy do Norimbergu. No a úplne posledný let vykonalo 16. augusta 2022. Celkovo bolo lietadlo vo vzduchu 7 692 hodín a absolvovalo 5 456 pristátí. Po definitívnom uzemnení lietadla bolo rozhodnuté, že tento stroj obohatí zbierky Leteckého múzea Kbely. 

Text a foto: R. Mlýnek 

Nedávno pridané

Nová linka Košice - Zurich

SWISS spojil Košice s Zürichom

12. Apríl 2024
Oslava 100. výročia lietania z Košíc

TLAČOVÁ SPRÁVA: Letisko Košice oslavuje 100 rokov od prvého komerčného letu

11. Apríl 2024
Letná sezóna na letisku Košice

TLAČOVÁ SPRÁVA: Letisko Košice preplo do letného režimu

4. Apríl 2024