hornoplošník Gulfstream Commander Jetprop letisko Košice

 

V snahe predstaviť našim čitateľom čo najoriginálnejšie a najzaujímavejšie lietadlá, ktoré kedysi navštívili naše letisko, siahame aj po skutočne raritných, dnes už nevyrábaných typoch lietadiel. O týchto lietadlách sa už len málokedy dá zistiť, aký bol ich ďalší osud do vyradenia z prevádzky a prípadného zošrotovania. V tejto časti Fotopohľadov sa s vami podelíme aspoň o niektoré faktografické údaje o lietadle na snímke. 

Je na nej malý dvojmotorový hornoplošník Gulfstream Commander Jetprop. Výrobcom lietadla bola firma Aero Commander, ktorú v roku 1944 založil Ted Smith, ktorý predtým pracoval vo veľkej leteckej firme Douglas Aircraft Company. Smith vytvoril tím 14 inžinierov s cieľom vyvinúť malé dvojmotorové lietadlo – budúci Aero Commander. Predbežný návrh bol ukončený v roku 1946 a prvý let prototypu sa uskutočnil 23. apríla 1948. Certifikáciu získal v júni 1950. 

Prvý produkčný model, Aero Commander 520, zišiel z montážnej linky v auguste 1951. V roku 1954 bol model 520 nahradený modelmi 560 a 560A s väčšou kabínou a výkonnejšími motormi. Zaujímavosťou je, že militarizovaná verzia Aero Commander slúžila na prepravu vtedajšieho amerického prezidenta Dwighta D. Eisenhowera – ten ju používal aj na cesty z Washingtonu na farmu v Gettysburgu.

Keď sa na trhu objavili prvé malé turbínové motory, firma vyvinula postupne niekoľko verzií lietadla s turbovrtuľovými motormi. Poslednou verziou bola verzia JetProp, ktorá prišla na trh v roku 1979. Na snímke je turbovrtuľový Commander JetProp s bermudskou poznávacou značkou VP-BLK, ktorý nás navštívil v roku 2006. Mimochodom, keď spomenutú značku dáte do internetového vyhľadávača, dozviete sa, že ju neskôr nosilo jedno jumbo-alias Boeing 747SP.

 

Text a foto R.Mlýnek

 

Nedávno pridané

An-2 OM-RIP na letisku Košice

OSEMDESIATY PIATY DIEL FOTOPOHĽADOV DO HISTÓRIE LETISKA KOŠICE: ODPOČÍVAJ V POKOJI

12. Február 2024
Straton D7 na letisku Košice

OSEMDESIATY ŠTVRTÝ DIEL FOTOPOHĽADOV DO HISTÓRIE LETISKA KOŠICE: ULTRAĽAHKÝ STRATON D-7

24. Január 2024
Bombardier Challenger 601  CAF 5105 na letisku Košice

OSEMDESIATY TRETÍ DIEL FOTOPOHĽADOV DO HISTÓRIE LETISKA KOŠICE: VLÁDNY CHALLENGER SKONČIL V MÚZEU

24. Január 2024