Plánujete letnú dovolenku, ale neviete, aké doklady potrebujete pred vstupom do danej krajiny? Je dôležité, aby ste si tieto informácie dopredu zistili, nech sa vám vaša dovolenka nezmení na paniku a stres, a to len pár dní pred odchodom.

Pri cestách do zahraničia je potrebné mať platný cestovný doklad (občiansky preukaz/cestovný pas). Štáty, do ktorých slovenský občan nepotrebuje víza spravidla vyžadujú, aby boli doklady platné minimálne 3 až 6 mesiacov od dátumu vstupu do krajiny. 

Cestovanie s občianskym preukazom

Občiansky preukaz možno použiť ako cestovný doklad len do štátov, ktoré tento doklad totožnosti vo svojej krajine uznávajú.

Ako cestovný doklad možno použiť len občiansky preukaz vydaný na Slovensku po dátume 1.9.1993 (vydaný vo formáte ID2, tzv. laminovaný) alebo nového typu a formátu vydaného neskôr - po dátumoch 1. 7. 2008, 1. 5. 2013, 30. 11. 2013. Viacstránkové občianske preukazy vydávané v ČSSR/ČSFR ako cestovný doklad nie je možné použiť.

Občania Slovenskej republiky môžu s občianskym preukazom vydaným formou ID karty cestovať na územie členských štátov Európskej únie, ďalej na Island, do Lichtenštajnska, Nórska, Švajčiarska, Čiernej Hory, Bosny a Hercegoviny, Severomacedónskej republiky, Srbska, Albánska, Gruzínska a Moldavska. Pri cestách na územie iných štátov sa vo všeobecnosti vyžaduje predloženie platného cestovného pasu

Cestovanie s cestovným pasom

Cestovný pas Slovenskej republiky sa vydáva s územnou platnosťou do všetkých štátov sveta. Maloletým občanom Slovenskej republiky vo veku do 6 rokov sa vydávajú cestovné pasy s časovou platnosťou na 2 roky, deťom vo veku od 6 do 16 rokov s platnosťou na 5 rokov a slovenským občanom starším ako 16 rokov s platnosťou na 10 rokov. 

Ak je občan držiteľom cestovného pasu s platnosťou na 10 rokov, druhý cestovný pas sa mu vydá s platnosťou na 5 rokov.

Cestovné pasy musia byť vo všeobecnosti platné minimálne 6 mesiacov od dátumu predpokladaného ukončenia pobytu v krajine. Niektoré štáty akceptujú aj cestovné doklady s kratšou platnosťou. Informácie o existujúcich výnimkách týkajúcich sa platnosti cestovného dokladu možno nájsť na webe Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitosti Slovenskej republiky. 


 

KRAJINA PLATNOSŤ DOKLADU OBČIANSKY PREUKAZ CESTOVNÝ PAS
Bulharsko po dobu pobytu  Áno Áno
Cyprus stačí platnosť v deň vstupu do krajiny Áno Áno
Egypt 6 mesiacov odo dňa príletu do Egypta Nie Áno
Grécko stačí platnosť v deň vstupu do krajiny Áno -
Chorvátsko po dobu pobytu  Áno -
Taliansko stačí platnosť v deň vstupu do krajiny Áno  -
Tunis po dobu pobytu  Nie Áno
Turecko 150 dní odo dňa príletu do Turecka Nie Áno

 

Nedávno pridané

Nová linka Košice - Zurich

SWISS spojil Košice s Zürichom

12. Apríl 2024
Oslava 100. výročia lietania z Košíc

TLAČOVÁ SPRÁVA: Letisko Košice oslavuje 100 rokov od prvého komerčného letu

11. Apríl 2024
Letná sezóna na letisku Košice

TLAČOVÁ SPRÁVA: Letisko Košice preplo do letného režimu

4. Apríl 2024