Piaggio P180 F-GZPE

Motoristi poznajú taliansku firmu Piaggio ako dlhoročného výrobcu štýlových, mládežou obľúbených a aj u nás predávaných skútrov s obchodným menom Vespa. Mnohých z nich by možno prekvapila informácia, že Piaggio je aj výrobcom lietadiel, a to nie hocijakých. Možno spomenúť, že v súčasnosti sú firma Piaggio (výrobca skútrov a motocyklov) a firma Piaggio Aerospace (výrobca lietadiel) samostatnými entitami. 

Letecká firma Piaggio Aerospace vyrába malé obchodné dvojmotorové lietadlá P.180 Avanti, vyznačujúce sa originálnou koncepciou. Na prednej časti lietadla sú malé nosné plochy s klapkami, ktoré sa pohybujú v súčinnosti s klapkami na hlavnom krídle. Technickou zaujímavosťou sú turbovrtuľové motory umiestnené na krídle v tlačnej konfigurácii – ide o jediné lietadlo tejto koncepcie na svete.

Prvý prototyp lietadla Avanti odštartoval na svoj prvý let 23. septembra 1986, prvý sériový typ vzlietol 29. januára 1990. Zlepšená verzia Avanti II s výkonnejšími motormi (2 x 634 kW) bola certifikovaná v novembri 2005. Maximálna cestovná rýchlosť je 745 km/h, čím sa Avanti II stalo najrýchlejším dvojmotorovým turbovrtuľovým lietadlom svojej triedy.

Na našom letisku už pristálo Avanti s rôznymi zahraničnými registračnými značkami. Na snímke z roku 2007 je Avanti s francúzskou značkou F-GZPE, ktoré bolo 12. septembra 2003 dodané spoločnosti Pan Européenne Air Service.

Text a foto R. Mlýnek 

Nedávno pridané

Mooney TLS HB-DIF c.1

ŠTYRIDSIATY TRETÍ DIEL FOTOPOHĽADY DO HISTÓRIE LETISKA KOŠICE: ŠVAJČIARSKY MOONEY M-20M

5. August 2022
Košice International Airport

TLAČOVÁ SPRÁVA: Komentár k situácii na letisku v Košiciach

3. August 2022
Aegean Airlines A321

ŠTYRIDSIATY DRUHÝ DIEL FOTOPOHĽADY DO HISTÓRIE LETISKA KOŠICE: „TRISTODVADSAŤJEDNOTKA“ SPOLOČNOSTI AEGEAN AIRLINES

28. Júl 2022