Typové označenia lietadiel – najmä tých veľkých dopravných – pozostávajú obvykle len z číslic alebo písmen, prípadne z ich kombinácie. „Rozšafnejšie“ postupujú výrobcovia malých športových a cestovných lietadiel, ale aj vojenských strojov. Príkladom môže byť v Prešove vyrábané malé športové lietadlo Viper (zmija), ale aj náš najnovší ochranca vzdušného priestoru – lietadlo s oficiálnym označením F-16 a doplnkovým slovným označením Fighting Falcon (bojový sokol).
Americká firma Piper je jedným z najväčších svetových výrobcov malých lietadiel a vyrába, resp. vyrábala, široký sortiment týchto lietadiel. Mnohé zo svojich typov označuje názvami pôvodných indiánskych kmeňov žijúcich na americkom území. Ide napríklad o kmene (v anglickom jazyku) Commanche, Apache, Cherokee, Dakota, Papoose, Chieftain, Pawnee či Seminole.
Medzi výnimky z tohto „indiánskeho“ označovania patrí model s typovým označením PA-34, ktorý dostal slovné pomenovanie Seneca, a to podľa starorímskeho filozofa a štátnika. Seneca bol vyvinutý ako dvojmotorová verzia modelu Cherokee Six a vyrábal sa v rokoch 1971 až 2019. Ide o veľmi úspešný model, ktorého sa postupne v modernizovaných verziách vyrobilo viac než 5 000 kusov.
Na obrázku je lietadlo verzie PA-34-220T Seneca III, ktorá bola na trh uvedená v roku 1981. Dostala modernejší motor Continental TSIO-360-KB, ktorý je schopný vyvíjať prvých päť minút po štarte maximálny výkon 165 kW, potom klesne na 149 kW. Lietadlo s rakúskou poznávacou značkou OE-FTI, patriace spoločnosti Fly Tyrol, sa na našom letisku zastavilo v apríli 2010.
Text a foto: R. Mlýnek