PAC P-750 XSTOL ZK-JGI

Pravidelnými návštevníkmi košického letiska sú najmä dopravné lietadlá, bizjety (alias prúdové obchodné lietadlá) i malé športové lietadlá. Obvykle však ide o produkty známych výrobcov leteckej techniky. Existuje ešte jedna, neoficiálna kategória, ktorú môžeme nazvať leteckými exotmi. Bez ohľadu na ich veľkosť ide o lietadlá vyznačujúce sa nádychom exotiky. Môže ísť o originálne konštrukčné riešenia, ale aj o lietadlá u nás prakticky neznámych výrobcov či lietadlá registrované v nám veľmi vzdialených krajinách.

Tieto atribúty spĺňa aj lietadlo vyrobené novozélandskou firmou a nesúce novozélandskú poznávaciu značku. Ide o model PAC P-750 XSTOL, ktorý je výrobkom spoločnosti Pacific Aerospace.

Lietadlo s poznávacou značkou ZK-JGI a výrobným číslom 113 sa na našom letisku zastavilo 17. septembra 2012, a to na doplnenie paliva pri lete z Berlína do Bukurešti. Skratka XSTOL v typovom označení znamená Extremely Short Take-Off and Landing, čiže extrémne krátky vzlet a pristátie. Výrobca tvrdí, že ide o vôbec prvé lietadlo s takouto charakteristikou. Dĺžka rozjazdu pri vzlete je len 220 metrov, dĺžka vzletu do výšky 15 m je 364 metrov. Dĺžka pristátia z výšky 15 m je 289 m, dĺžka samotného dojazdu je len 166 m. Lietadlo môže prepravovať desať cestujúcich, prípadne 17 parašutistov alebo náklad hmotnosti až 1 900 kg. Na pohon lietadla, certifikovaného pre pilotáž jedným pilotom, slúži turbovrtuľový motor Pratt & Whitney PT6A-34 s výkonom 560 kW.

Text a foto R. Mlýnek 

Nedávno pridané

Mooney TLS HB-DIF c.1

ŠTYRIDSIATY TRETÍ DIEL FOTOPOHĽADY DO HISTÓRIE LETISKA KOŠICE: ŠVAJČIARSKY MOONEY M-20M

5. August 2022
Košice International Airport

TLAČOVÁ SPRÁVA: Komentár k situácii na letisku v Košiciach

3. August 2022
Aegean Airlines A321

ŠTYRIDSIATY DRUHÝ DIEL FOTOPOHĽADY DO HISTÓRIE LETISKA KOŠICE: „TRISTODVADSAŤJEDNOTKA“ SPOLOČNOSTI AEGEAN AIRLINES

28. Júl 2022