AirExplore Košice

Ako sme už v našej predchádzajúcej informácii uviedli, nový koronavírus skrížil cestovateľské plány miliónom dovolenkárov na celom svete. Výnimkou nie je ani naše medzinárodné letisko, na ktorom sa prvý charterový dovolenkový let uskutočnil v nezvykle neskorom termíne, a to 28. júla. V ten deň odviezol Boeing 737-800 slovenskej leteckej spoločnosti AirExplore prvých dovolenkárov z Košíc do cyperskej Larnaky. AirExplore bude zabezpečovať aj všetky ostatné charterové lety na Cyprus.

Pretože spoločnosť AirExplore je pravdepodobne viac známa v zahraničí ako na domácom leteckom nebi, stručne túto spoločnosť predstavíme. Spoločnosť bola založená v roku 2008 ako SlovExplore, v roku 2010 sa jej názov zmenil na AirExplore. Flotilu spoločnosti tvorili a tvoria výhradne lietadlá, vyrábané americkou firmou Boeing. Pôvodne to bolo jedno lietadlo verzie -400, neskôr štyri lietadlá verzie -400. V októbri 2014 priletela na bratislavské letisko prvá osemstovka – teda lietadlo typu 737-800. Flotila osemstoviek sa postupne rozrastala a dnes AirExplore lieta so siedmimi lietadlami spomenutej verzie. Všetky lietadlá AirExplore mali resp. majú poznávacie značky, končiace dvojicou písmen EX. Terajšiu flotilu tvoria lietadlá so značkami OM-FEX, OM-GEX, OM-HEX, OM-IEX, OM-JEX, OM-KEX, OM-LEX. Lietadlá majú obvykle jednotriednu (ekonomickú) kabínu pre 189 cestujúcich, môžu však byť prekonfigurované tak, aby mali dve sedadlá alebo osem sedadiel biznis triedy.  Možno spomenúť, že hlavnou činnosťou spoločnosti je prenájom lietadiel iným prevádzkovateľom formou lízingu typu ACMI, ktorý zahrnuje poskytnutie lietadla (A – aircraft), posádky (C – crew), údržby (M – maintenance) a poistenia (I – insurance). Slangovo sa tento typ lízingu označuje wet leasing (doslova mokrý lízing), zatiaľ čo dry leasing (suchý lízing) zahrnuje len prenájom lietadla). Lietať na pravidelnej linke takpovediac na vlastné triko, teda pod svojím označením, začala spoločnosť AirExplore len nedávno, keď otvorila sezónnu linku medzi Bratislavou a Splitom. 

Na otvárací charterový let z Košíc do Larnaky nasadila spoločnosť AirExplore lietadlo poznávacej značky OM-FEX. Táto osemstovka je vo flotile spoločnosti od januára 2015. Lietadlo potom v rámci lízingu lietalo pre niekoľko spoločností, okrem iného pre – z nášho pohľadu - „exotickú“ a dnes už neexistujúcu spoločnosť Palau Pacific Airways. Možno spomenúť, že Palau je ostrovný štátik v Tichom oceáne, ktorý má len okolo 21 000 obyvateľov .Prenajímateľom tohto lietadla bola aj izraelská spoločnosť Sun d'Or International Airlines, v jej farbách sa lietadlo objavilo aj na našom letisku (na jednej snímke). Lietadlo OM-FEX má kabínu pre 189 cestujúcich, jeho maximálna vzletová hmotnosť je 79 015 kg, cestovná rýchlosť je 827 km/h a dolet 5 185 km. Z Larnaky do Košíc priletelo lietadlo prázdne, a to s posádkou, ktorej velila sympatická kapitánka Silvia Koblišková. V Košiciach prevzala lietadlo posádka kapitána Petra Pastora, ktorá za dve hodiny 27 minút doviezla našich dovolenkárov do cyperskej Larnaky. 

Text a foto R.Mlýnek

Nedávno pridané

Podmienky vrátenia sa na Slovensko

Nové podmienky a aktualizácia pre Slovensko, Veľkú Britániu a Českú republiku

16. September 2021
austrian

Rakúsky airbus s retro livery

8. September 2021
M-18 Dromader

DVADSIATY DIEL FOTOPOHĽADY DO HISTÓRIE LETISKA KOŠICE: PRILETELA POĽSKO-MAĎARSKÁ JEDNOHRBÁ ŤAVA

3. September 2021