BellancaCitabria OE-AON 8.7.2007c.3

Ak by sme zostavili zoznam skutočne exotických lietadiel, ktoré navštívili naše letisko, zaslúžilo by si v ňom popredné miesto lietadlo, ktoré predstavujeme v tomto príspevku. Ide o lietadlo typu BellancaCitabria s rakúskou poznávacou značkou OE-AON. Toto lietadlo nie je exotické ani svojím konštrukčným riešením, ani tým, že by bolo vyrobené len vo veľmi malom počte, ale jednoducho tým, že na európskych letiskách sa vyskytuje veľmi zriedkavo a aj tým, že jeho pôvodná  verzia vzlietla už v roku 1964, teda pred 57 rokmi. Model Citabria je ľahký dvojsedadlový jednomotorový hornoplošník, ktorého trup i krídla sú potiahnuté tkaninou. Rebrá krídiel boli spočiatku z dreva, neskôr z hliníka. Išlo o vôbec prvé komerčne vyrábané lietadlo v USA, ktoré bolo schválené na vykonávanie leteckej akrobacie. Spočiatku ho vyrábala americká firma ChampionAircraft, neskôr firma Bellanca. Dnešné modernizované verzie vyrába spoločnosť American ChampionAircraft.

Lietadlo, ktoré sa v júli 2007 zastavilo na našom letisku, je verzie 7GCBC a bolo vyrobené v roku 1974 firmou Bellanca. Podľa dostupných informácií má verzia 7GCBC v porovnaní s prvou verziou zväčšené rozpätie krídel na 10,5 m, dĺžku 6,91 m a výšku 2,03 m. Prázdne lietadlo váži len okolo 500 kg. Na pohon slúži štvorvalcový plochý motor Lycoming výkonu 110 kW. Cestovná rýchlosť lietadla je okolo 200 km/h, pádová rýchlosť je 80 km/h. Firma American ChampionAircraft vyrába v súčasnosti tri verzie typu Citabria nazvané Adventure, Aurora a Explorer. Základná cena modelu Aurora je 202 000 dolárov. Doteraz bolo vyrobených vyše 5 200 lietadiel Citabria.

Mimochodom, názov Citabria odhalíme, keď ho prečítame odzadu – dostaneme slovo airbatic, čo je dnes už málo používané slovo pre akrobaciu.

 

Text a foto Rado Mlýnek

 

Nedávno pridané

TS

Rok 2021 na letisku Košice

17. Január 2022
Letisko Košice Veľká Británia

Usmernenie k podmienkam vstupu do Veľkej Británie

7. Január 2022
628

Nové podmienky a aktualizácie pre Slovensko, Veľkú Britániu, Českú republiku, Írsko, Poľsko a Rakúsko

7. Január 2022