„Európske krídla“ spoja Košice s Nemeckom

Ako ste sa už isto dozvedeli z tejto našej internetovej stránky alebo z médií, naše medzinárodné letisko uspelo v internetovom hlasovaní v rámci projektu Vote and Fly (Hlasuj a leť), ktoré nedávno zorganizovala nemecká letecká spoločnosť Eurowings. Táto spoločnosť nechala týmto hlasovaním – treba povedať, že ide o originálnu myšlienku – rozhodnúť samotných potenciálnych cestujúcich, do ktorého zo šiestich navrhnutých európskych miest má Eurowings lietať od počiatku zimného letového poriadku 2018/2019. Vo finálne tohto hlasovania, ktoré prebehlo naživo na sociálnej sieti Eurowings, priaznivci spojenia Košíc s niektorou nemeckou  destináciou s veľkým náskokom takpovediac predbehli záujemcov, ktorí hlasovali za spojenia do írskeho Corku i nemeckého Friedrichshafenu. V priebehu najbližších týždňov by sme sa mali dozvedieť, ktoré nemecké mesto spojí spoločnosť Eurowings letecky s Košicami. Treba zdôrazniť, že Košice budú prvou slovenskou destináciou, do ktorej bude Eurowings lietať na pravidelnej linke. 

Uveďme aspoň stručne základné informácie o nízkonákladovej spoločnosti Eurowings, ktorej názov by sme mohli preložiť ako „európske krídla“. Eurowings vznikla 1. februára 1993, a to zlúčením dvoch regionálnych prepravcov, a to Nürnberger Flugdienst (NFD) a Reise- und Industrieflug (RFG). S letovou prevádzkou začala spoločnosť, ktorej sídlo je v Düsseldorfe, 1. januára 1994. Flotila spoločnosti pozostávala spočiatku z turbovrtuľových lietadiel ATR-42/72, potom pribudli prúdové lietadlá BAe-146 a neskôr lietadlá z rodiny Airbus A320 i Airbus A310. Spoločnosť prešla niekoľkými zmenami vlastníckych vzťahov. V roku 2001 získala spoločnosť Lufthansa 24,9 % podiel v Eurowings a tento podiel bol v roku 2004 zvýšený na 49 %. Od 13. augusta 2011 je Eurowings v stopercentnom vlastníctve Lufthansa Group.  

V súčasnosti lietajú lietadlá Eurowings do vyše 160 destinácií vo viac než 50 krajinách – prevažujú pritom destinácie v Európe, ale „európske krídla“ vás odvezú aj do destinácií v Severnej a Strednej Amerike, v Afrike i v Ázii. Podľa dostupných informácií disponuje Eurowings v súčasnosti flotilou 104 lietadiel, v ktorej prevažujú lietadlá radu Airbus A320 – ide o 29 lietadiel A319 a 46 lietadiel A320. Na diaľkových linkách používa Eurowings sedem lietadiel A330, prenajatých od spoločnosti SunExpress Germany a jeden Airbus A340, prevádzkovaný spoločnosťou Brussels Airlines. Pre Eurowings lieta aj jedno lietadlo B767 a 20 lietadiel DHC-8-400 z flotily zaniknutej spoločnosti Air Berlin.  

 

Text R. Mlýnek

Foto R.Mlýnek, Eurowings

Nedávno pridané

DSC-6103

Prileteli k nám Bialo-Czerwone Iskry

13. August 2018
ERJ-195LR-kosice-airport

Premiéra spoločnosti Montenegro Airlines

16. Júl 2018
A321

Do Londýna lieta tristodvadsaťjednotka

9. Júl 2018