BAe 146-300SX-DIZ airport kosice

Pamätníci, ktorí v minulosti často využívali leteckú dopravu, si isto pamätajú, že Československé aerolínie lietali do Košíc /aj) štvormotorovými dopravnými lietadlami Il-18. Dnes sa „štvormotoráky“ vyskytujú na našom letisku už len výnimočne, pričom väčšinou ide o nákladné lietadlá – mali sme tu napríklad An-12, An-124, L-100 Hercules i DC-8. „Hustota“ výskytu štvormotorových lietadiel na našom letisku sa však v tejto letnej sezóne rapídne zvýšila, pretože našich dovolenkárov, ktorí si za cieľ svojej dovolenky vybrali nádherný grécky ostrov Korfu, vozí tam i späť štvormotorové prúdové lietadlo BAe 146-300 patriace malej gréckej spoločnosti Astra Airlines. Tá začala prevádzku v roku 2008 a v súčasnosti tvoria jej flotilu štyri lietadlá – tri dvojmotorové turbovrtuľové typu ATR a jedno vyššie spomínané štvormotorové.

Britský hornoplošník BAe 146-300, začala vyvíjať dnes už neexistujúca firma Hawker Siddeley, ktorá sa po zoštátnení stala súčasťou novozaloženého koncernu British Aerospace. Verzia 146-300 sa od predchádzajúcej verzie 146-200 odlišuje predĺženým trupom a výkonnejšími motormi. Hornoplošník BAe-300 má rozpätie krídiel 26,34 m, dĺžku 31 m a výšku 8,58 m. V kabíne je miesto pre 112 cestujúcich. Na pohon lietadla slúži štvorica prúdových motorov ALF 502R-5, každý s ťahom 31 kN. Maximálna vzletová hmotnosť lietadla je 44 225 kg, cestovná rýchlosť je 800 km/h, dostup je 9 500 metrov. Jednou z výhod hornoplošníkov  je, že všetci cestujúci majú dobrý výhľad na zem, pretože nikomu pri pohľade nadol „nezavadzajú“ krídla. Možno ešte spomenúť, že pri uvádzaní na trh bol tento typ propagovaný ako najtichšie prúdové dopravné lietadlo na svete – jeho prezývka bola whisperjet, čiže šepkajúce prúdové lietadlo.

Lietadlo BAe 146-300 spoločnosti Astra, ktoré „poletuje“ medzi Košicami a ostrovom Korfu, má poznávaciu značku SX-DIZ a pôvodne lietalo pre thajskú spoločnosť Thai Airways International. Neskôr lietadlo lietalo pre britské spoločnosti Jersey European Airways, British European Airways a Flybe, a to so značkou, o ktorej Briti zrejme nevedeli, že v slovenčine ide o vulgárne slovo – aby nás moralisti nekritizovali, uvádzame ju v „reverznom“ tvare (odzadu dopredu):  EBEJ-G. Pre spoločnosť Astra lieta toto lietadlo od mája 2008, a to s gréckou značkou SX-DIZ a s menom Maja na prednej časti trupu.

Text a foto Rado Mýnek  

Nedávno pridané

Mooney TLS HB-DIF c.1

ŠTYRIDSIATY TRETÍ DIEL FOTOPOHĽADY DO HISTÓRIE LETISKA KOŠICE: ŠVAJČIARSKY MOONEY M-20M

5. August 2022
Košice International Airport

TLAČOVÁ SPRÁVA: Komentár k situácii na letisku v Košiciach

3. August 2022
Aegean Airlines A321

ŠTYRIDSIATY DRUHÝ DIEL FOTOPOHĽADY DO HISTÓRIE LETISKA KOŠICE: „TRISTODVADSAŤJEDNOTKA“ SPOLOČNOSTI AEGEAN AIRLINES

28. Júl 2022