Airbus A319

V uplynulých dňoch navštívil Slovensko nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier, ktorý do Košíc priletel vládnym lietadlom Airbus A319. Išlo o lietadlo s trupovým číslom 15+02, patriace do flotily špeciálneho útvaru nemeckých vzdušných síl, určeného na prepravu najvyšších činiteľov Nemeckej spolkovej republiky. 

Ako zaujímavosť uvádzame, že spomenutý útvar má skutočne dlhý názov – jeho oficiálny názov je  Flugbereitschaft des Bundesministeriums der Verteidigung, čo môžeme preložiť ako Letová pohotovosť spolkového Ministerstva obrany. Nemeckých vládnych činiteľov teda prepravujú vojenské lietadlá, zatiaľ čo leteckú prepravu slovenských predstaviteľov zabezpečuje letka Ministerstva vnútra, ktorej lietadlá majú civilné poznávacie značky.

Nemecký útvar letovej pohotovosti má relatívne veľký počet dopravných lietadiel niekoľkých typov  i menšie bizjety. Lietadlo, ktorým priletel nemecký prezident, má úplné typové označenie A319-100 ACJ, pričom skratka ACJ znamená Airbus Corporate Jet, teda doslova firemné prúdové lietadlo – pokojne ho môžeme nazvať lietadlo vo vybavení VIP. 

Tento Airbus bol v októbri 2009 dodaný spoločnosti Lufthansa Technik a mal civilnú poznávaciu značku D-AGAF. S trochou fantázie možno povedať, že písmená GAF v označení znamenajú German Air Force a už vtedy bolo známe, že lietadlo bude VIP interiérom vybavené firmou Lufthansa Technik v Hamburgu. Letová pohotovosť ho prevzala v júni 2010.

Možno dodať, že typ A319 je druhým najmenším (v podstate najkratším) modelom radu A320, do ktorého patrí najmenší model A318 (už sa nevyrába), základný model A320 a najväčší model A321. Na VIP účely sa obvykle používa práve model A319, aj slovenská vládna letka má dve „stodevätnástky“. 

Text a foto: R. Mlýnek


 

Nedávno pridané

Mapa letných destinácii s odletom z letiska Košice

Vyrazte z Košíc na dovolenku

20. Máj 2022
Boeing 757-200

Prvá dáma alias FLOTUS priletela lietadlom C-32

20. Máj 2022
Letisko Košice

Informácie a obmedzenia v súvislosti s COVID-19

12. Máj 2022