A300 TC-FLE

A300 TC-FLE

Na leteckej oblohe kraľujú v súčasnosti dopravné lietadlá dvoch najväčších svetových výrobcov, a to americkej firmy Boeing a európskeho nadnárodného konzorcia Airbus

Táto skutočnosť sa odráža aj na typovom zložení dopravných lietadiel, ktoré pristávajú na košickom letisku. Na vybavovacej ploche môžeme najčastejšie zahliadnuť práve boeingy a airbusy. 

Možno pripomenúť, že americkú firmu založil W.E.Boeing už v júli 1916, zatiaľ čo európsky Airbus vznikol ako konzorcium viacerých firiem v decembri 1970. Po niekoľkých transformáciách vznikla dnešná firma Airbus SE (európska spoločnosť), ktorej oficiálne sídlo je v holandskom Leidene.  

Prvým typom, ktorý firma Airbus vyvinula a vyrábala, bol A300. Išlo o vôbec prvé lietadlo kategórie widebody európskej konštrukcie. Zložené anglické slovo wide-body znamená široký trup, a používa sa na označovanie lietadiel s dvomi uličkami medzi radmi sedadiel. 

V slovenčine ho môžeme označiť aj ako širokotrupové. 

Prototyp prvého európskeho lietadla A300 prvýkrát brázdil vzdušný priestor 28. októbra 1972 a vyštartoval z letiska Toulouse-Blagnac. Pri prvom lete dosiahlo lietadlo výšku 4 250 m a rýchlosť len 275 km/h, pretože let slúžil najmä na odskúšanie manévrovateľnosti pri rôznej polohe klapiek. 

Na pravidelné linky nasadila Airbus A300 ako prvá francúzska spoločnosť Air France, a to 23. mája 1974. Výroba typu A300 skončila v roku 2007, celkovo bolo vyrobených 561 lietadiel.

Na košické letisko zavítala „trojstovka“ s dekorovaným trupom a zväčšenými detskými kresbami. Ide o lietadlo s tureckou poznávacou značkou TC-FLE, ktoré patrilo dnes už neexistujúcej leteckej spoločnosti Fly Air.

Text a foto: R. Mlýnek

 

Nedávno pridané

Tu-154 European Air Charter

Bulharské „stopäťdesiatštvorky” už k nám nelietajú

22. September 2023
letisko Košice Air tractor AT-802

Nevídané – pristáli u nás dve amfíbie

18. September 2023
Nová letecká linka z Košíc do Zurichu

TLAČOVÁ SPRÁVA: SWISS spojí leteckou linkou Košice s Zürichom

13. September 2023