MD-83 Dubrovnik Airline

 

Ak sa zaujímate o vojenské letectvo a vojenské lietadlá z obdobia druhej svetovej vojny, tak určite poznáte typy lietadiel, v ktorých názve sa objavuje slovo fortress, teda pevnosť. Ide hlavne o bombardovacie lietadlá Flying fortress, Superfortress či Stratofortress. Počuli ste však o lietajúcej pevnosti Lovrijenac? 

Jedno konkrétne lietadlo sa môže pochváliť týmto „označením“ a pristálo na košickom letisku, v roku 2009. Išlo o lietadlo typu MD-83 spoločnosti Dubrovnik Airline, sídliacej na letisku v chorvátskom Dubrovníku. Istý čas lietalo pre spoločnosť Sky Europe, ktorá bola v tej dobe už vo finančných problémoch, zbavovala sa vlastných lietadiel a na zabezpečenie všetkých plánovaných letov využívala voľné stroje rôznych iných spoločností. 

Na snímke je lietadlo MD-83 s chorvátskou poznávacou značkou 9A-CDB, ktorého výrobné číslo je 49986/1842. Prvý raz vzlietlo 12. marca 1991 a 11. apríla 1991 bolo dodané francúzskej spoločnosti Air Liberté, pre ktorú lietalo s poznávacou značkou F-GHHP. Neskôr ho využívali aj iné spoločnosti. Pre spoločnosť Dubrovnik Airline, založenú 15. decembra 2004, začalo lietadlo lietať od roku 2005 do 2011, kedy stroj prevzala ukrajinská spoločnosť Khors Air, ktorá je podľa dostupných informácií už nefunkčná. 

Posledným známym používateľom lietadla MD-83 boli iránske aerolínie ATA Airlines, a to do roku 2019, odvtedy je dlhodobo zaparkované.

Počas služby v Dubrovnik Airline malo lietadlo pravú prednú časť trupu polepenú veľkoplošnou fotografiou Dubrovníka a na oboch stranách prednej časti trupu nápis Lovrijenac. Ide o pevnosť z 11. storočia, ktorá chránila mesto Dubrovník. Tak sme sa oblúkom dostali k tomu, prečo sme lietadlu MD-83 s nápisom Lovrijenac prisúdili označenie lietajúca pevnosť. 

 

Text a foto: R. Mlýnek

 

Nedávno pridané

LIETADLO CORSAIR LETISKO KOSICE

PÄŤDESIATY SIEDMY DIEL FOTOPOHĽADY DO HISTÓRIE LETISKA KOŠICE: KORZÁR POZDRAVIL DIVÁKOV ZLOŽENÍM KRÍDIEL

3. Február 2023
letisko Kosice

TLAČOVÁ SPRÁVA: Letisko Košice sa v roku 2022 opäť rozlietalo

26. Január 2023
Bucker 131B Jungmann Aero Retro Show

PÄŤDESIATY ŠIESTY DIEL FOTOPOHĽADY DO HISTÓRIE LETISKA KOŠICE: MLADÍK Z ROKU 1937

23. Január 2023