Saab 340B Swedish AF 005

Dávno sú preč doby, keď nad hlavami Košičanov i ostatných „východniarov“ často - oveľa častejšie než civilné lietadlá – lietali cvičné vojenské lietadlá L-29 Delfín či L-39 Albatros, na ktorých sa pilotnému remeslu priúčali budúci vojenskí piloti. Dnes už na naše letisko zavítajú vojenské lietadlá len zriedkavo, pričom zväčša ide o tréningové lety lietadiel českých alebo slovenských vzdušných síl. 

Z času na čas však k nám zavítajú aj vojenské lietadlá iných krajín. V roku 2008 sme dokonca na našom letisku zaznamenali prílet niekoľkých lietadiel švédskeho vojenského letectva. Išlo o lietadlá na báze civilného typu Saab 340, ktorý sa u nás vyskytoval pravidelne, a to vo farbách spoločností Tatra Air, Slovenské aerolínie či Air Ostrava. Na snímke je Saab 340 so švédskym vojenským typovým označením S 100B Argus AEW (lietadlo včasnej výstrahy) a s taktickým číslom 005. 

Lietadlo bolo švédskemu letectvu dodané v máji 1997, ale od roku 2011 je v službách letectva Spojených arabských emirátov. Mimochodom, letecká firma Saab už žiadne civilné lietadlá nevyrába.

Text a foto Rado Mlýnek

Nedávno pridané

Podmienky vrátenia sa na Slovensko

Nové podmienky a aktualizácia pre Slovensko, Veľkú Britániu a Českú republiku

16. September 2021
austrian

Rakúsky airbus s retro livery

8. September 2021
M-18 Dromader

DVADSIATY DIEL FOTOPOHĽADY DO HISTÓRIE LETISKA KOŠICE: PRILETELA POĽSKO-MAĎARSKÁ JEDNOHRBÁ ŤAVA

3. September 2021