Saab 340B Swedish AF 005

Dávno sú preč doby, keď nad hlavami Košičanov i ostatných „východniarov“ často - oveľa častejšie než civilné lietadlá – lietali cvičné vojenské lietadlá L-29 Delfín či L-39 Albatros, na ktorých sa pilotnému remeslu priúčali budúci vojenskí piloti. Dnes už na naše letisko zavítajú vojenské lietadlá len zriedkavo, pričom zväčša ide o tréningové lety lietadiel českých alebo slovenských vzdušných síl. 

Z času na čas však k nám zavítajú aj vojenské lietadlá iných krajín. V roku 2008 sme dokonca na našom letisku zaznamenali prílet niekoľkých lietadiel švédskeho vojenského letectva. Išlo o lietadlá na báze civilného typu Saab 340, ktorý sa u nás vyskytoval pravidelne, a to vo farbách spoločností Tatra Air, Slovenské aerolínie či Air Ostrava. Na snímke je Saab 340 so švédskym vojenským typovým označením S 100B Argus AEW (lietadlo včasnej výstrahy) a s taktickým číslom 005. 

Lietadlo bolo švédskemu letectvu dodané v máji 1997, ale od roku 2011 je v službách letectva Spojených arabských emirátov. Mimochodom, letecká firma Saab už žiadne civilné lietadlá nevyrába.

Text a foto Rado Mlýnek

Nedávno pridané

Mooney TLS HB-DIF c.1

ŠTYRIDSIATY TRETÍ DIEL FOTOPOHĽADY DO HISTÓRIE LETISKA KOŠICE: ŠVAJČIARSKY MOONEY M-20M

5. August 2022
Košice International Airport

TLAČOVÁ SPRÁVA: Komentár k situácii na letisku v Košiciach

3. August 2022
Aegean Airlines A321

ŠTYRIDSIATY DRUHÝ DIEL FOTOPOHĽADY DO HISTÓRIE LETISKA KOŠICE: „TRISTODVADSAŤJEDNOTKA“ SPOLOČNOSTI AEGEAN AIRLINES

28. Júl 2022