Airbus A320 letisko Košice

 

Jednou z udalostí, o ktorých radi informujeme čitateľov našej rubriky Aktuality, je prílet lietadla vo farbách takej leteckej spoločnosti, ktorá sa zatiaľ na našom letisku nepredstavila. Takouto udalosťou bolo aj nedávne premiérové pristátie lietadla Airbus A320 s rumunskou poznávacou značkou  YR-JOY na našom letisku. Lietadlo patrí moldavsko-rumunskej spoločnosti HiSky, ktorá bola založená v septembri 2019, ale kvôli rôznym administratívnym a byrokratickým prieťahom získala prevádzkové povolenie (AOC - Air Operator Certificate) až v decembri 2010 (v Rumunsku), resp. vo februári 2021 (v Moldavsku). Spoločnosť vykonáva pravidelnú i nepravidelnú  dopravu lietadlami Airbus radu A320. Podľa dostupných informácií tvorí flotilu spoločnosti sedem airbusov, z toho jeden A319-100, štyri A320-200 a dva A321LR. V Košiciach premiérovo pristál Airbus A320-200 s rumunskou poznávacou značkou YR-JOY a výrobným číslom 6513. 

Lietadlo v štandardnej konfigurácii pre 180 cestujúcich bolo v marci 2015 dodané indickej leteckej spoločnosti Vistara, pre ktorú lietalo s poznávacou značkou VT-TTG. Lietadlo bolo z prevádzky stiahnuté v decembri 2020 a uzemnené na letisku v Ľubľane. V máji 2021 prevzala lietadlo lízingová spoločnosť Air Lease Corporation a lietadlo dostalo rakúsku poznávaciu značku OE-IWV. Od júna do polovice decembra 2021 bolo lietadlo uskladnené na letisku v Ostrave. Napokon si ho prenajala spoločnosť HiSky, pre ktorú lieta s rumunskou „radostnou“ poznávacou značkou YR-JOY – anglické slovo joy znamená radosť. Do Košíc priletelo lietadlo z Tel Avivu, kam aj odletelo.

Mimochodom, spoločnosť HiSky má volaciu značku SKY EUROPE – pamätníci si isto spomenú, že SkyEurope bola slovenská nízkonákladová letecká spoločnosť, ktorá bola stopercentnou dcérskou spoločnosťou rakúskej firmy SkyEurope Holding AG.

 

Text a foto R. Mlýnek

 

Nedávno pridané

Košice Zadar

TLAČOVÁ SPRÁVA: Ryanair bude lietať z Košíc do Zadaru už od Veľkej noci 2024

5. December 2023
Airbus A320-212 letisko Košice

SEDEMDESIATY ÔSMY DIEL FOTOPOHĽADY DO HISTÓRIE LETISKA KOŠICE: KORÁLOVOMODRÉ AIRBUSY UŽ U NÁS NEUVIDÍME

30. November 2023
 hornoplošník Gulfstream Commander Jetprop letisko Košice

SEDEMDESIATY SIEDMY DIEL FOTOPOHĽADY DO HISTÓRIE LETISKA KOŠICE: AERO COMMANDER S BERMUDSKOU ZNAČKOU

10. November 2023