bbchcraft 58 barok - kosice airport

Priznám sa, že mám takpovediac slabosť na titulky článkov – a to nie len tých od iných autorov, ale aj mojich. Ja osobne nenapíšem ani čiarku, pokiaľ nemám „vydumaný“ titulok. Ten má podľa mňa byť čímsi  ako „reklamou“ na článok a má teda dobre vystihovať podstatu toho, čo chce autor čitateľom povedať.

Oceňujem aj titulky, ktoré sú mierne zavádzajúce, ale v zásade pravdivé. Takým je aj titulok tohto článočku. Ten naznačuje, že k nám priletel poľský barón, čo je samo o sebe „podozrivá“ informácia, pretože šľachtické tituly sa už v Poľsku nepoužívajú. Titulok je však po drobnej úprave skutočne pravdivý – z Poľska k nám totiž priletel Baron a nie barón.

Šľachtickým titulom Baron označuje americká firma Beechcraft jeden zo svojich modelov, ktorý už možno považovať za evergrín. Ľahké a všestranne využiteľné dvojmotorové lietadlo Baron vzniklo vývojom modelu Travel Air. Prvý let prototypu modelu Baron uskutočnil prvý let 29 februára 1960, teda pred temer 60 rokmi. Sériová výroba Barona sa začala v roku 1961. Odvtedy sa vyrobilo okolo 7 000 týchto lietadiel Baron rôznych verzií. Na košické medzinárodné letisko priletel nedávno Baron model 58 s poľskou poznávacou značkou SP-MED.  Baron s číselným označením 58, ktorý bol predstavený v roku 1969, je v porovnaní s pôvodným modelom 55 dlhší a poskytuje piatim cestujúcim viac miesta. Lietadlo má rozpätie krídiel 11,53 m, dĺžku 9,09 m a výšku 2,9 m. Maximálna vzletová hmotnosť lietadla je 2 449 kg. Na pohon lietadla slúži dvojica plochých (s protiľahlými valcami) šesťvalcových motorov s výkonom po 224 kW.  Poľský Baron so značkou SP-MED bol vyrobený v roku 2001.

Možno dodať, že spoločnosť Beech Aircraft Company založil v roku 1932 Walter Beech so svojou manželkou. Od roku 2014 vlastní túto spoločnosť koncern Textron, do ktorého patrí aj firma Cessna.

 

Text a foto R. Mlýnek

Nedávno pridané

british-airways-plane

Víchor nad Atlantikom „poháňal“ lietadlá

11. Február 2020
airport-kosice

Informácie pre cestujúcich v súvislosti s koronavírusom

28. Január 2020
ryanair

Rok 2019 bol pre letisko Košice druhým najúspešnejším v histórii

20. Január 2020