DSC-6103

Hádam nám to prísni strážcovia slovenského jazyka prepáčia, že sme v titulku použili dve neslovenské slová – ale zato ide o slovanské slová, konkrétne poľské a do slovenčiny ľahko preložiteľné. Výraz Bialo-Czerwone Iskry označuje akrobatickú skupinu poľského vojenského letectva, ktorú by sme slovensky nazývali Bielo-červené iskry. Táto akrobatická skupina bola založená v roku 1969 v rámci 60. leteckého školného pluku v Radomi. Táto skupina sa nazývala Rombik a lietala na štyroch cvičných prúdových lietadlách TS-11 Iskra. V roku 1991 dostala skupina názov Akrobatická skupina Iskry a lietadlá dostali farebný náter v poľských národných farbách – teda bielej a červenej. V roku 2000 bola skupina v rámci reorganizácie poľského letectva preradená do školiaceho strediska v Debline a skupina dostala doteraz používaný názov Biało-Czerwone Iskry. Na našom letisku sa poľské akrobatické iskry zastavili na doplnenie paliva pri návrate z leteckého dňa v Bukurešti na svoju základňu v Debline.

Predstavme stručne lietadlá, na ktorých poľská akrobatická skupina lieta. Ide o cvičné prúdové lietadlá typu TS-11 Iskra, ktoré boli koncom 50. rokov minulého storočia vyvinuté v poľskom leteckom podniku PZL Mielec. Skratka TS v typovom označení odkazuje na meno hlavného konštruktéra, ktorým bol Tadeusz Soltyk. Prvý vzlet druhého prototypu (prvý bol určený na statické testy) sa uskutočnil 5. februára 1960. Verejnosti bolo lietadlo predstavené v septembri 1960 na leteckom dni v Lodži. Na jeseň 1961 sa jeden prototyp Iskry zúčastnil v Sovietskom zväze na porovnávacích skúškach s konkurenčnými strojmi – sovietskym lietadlom Jak-30 a československým Aero L-29 Delfín. Pr týchto testoch najlepšie dopadol náš typ L-29, ktorý bol vybratý ako štandardné cvičné lietadlo pre krajiny Varšavskej zmluvy. Poľsko sa ale takpovediac vzoprelo a rozhodlo sa, že na výcvik svojich pilotov bude využívať domáce stroje TS-11 Iskra. Prvé iskry boli do flotily poľského letectva zaradené na jar 1964. Iskra sa v postupne modernizovaných verziách vyrábala do roku 1987, pričom celkovo bolo vyrobených 424 lietadiel. Snaha o export iskier nebola príliš úspešná – jediným zahraničným odberateľom (50 lietadiel) bola India. Akrobatická skupina Bielo-červené iskry používa lietadlá verzie Iskra MR, ktoré sú vystrojené avionikou podľa štandardov Medzinárodnej organizácie pre civilné letectvo (ICAO). 

Lietadlo TS-11 Iskra má rozpätie krídiel 10,06 m, dĺžku 11,15 m, výšku 3,50 m, jeho maximálna vzletová hmotnosť je 3840 kg, maximálna rýchlosť je 700 km/h a na jeho pohon slúži prúdový motor WSK SO-3W s maximálnym ťahom 10,8 kN. Poľské cvičné lietadlo TS-11 Iskra si môžete pozrieť v Múzeu letectva Slovenského technického múzea.

Dodajme ešte, že technický podporný tím skupiny priletel do Košíc transportným vojenským lietadlom CASA C-295M.

Text a foto R. Mlýnek

Nedávno pridané

Nová linka Košice - Zurich

SWISS spojil Košice s Zürichom

12. Apríl 2024
Oslava 100. výročia lietania z Košíc

TLAČOVÁ SPRÁVA: Letisko Košice oslavuje 100 rokov od prvého komerčného letu

11. Apríl 2024
Letná sezóna na letisku Košice

TLAČOVÁ SPRÁVA: Letisko Košice preplo do letného režimu

4. Apríl 2024