Remos G-3 Mirage YR-6161

Aj keď väčšina lietadiel, ktoré pristávajú na našom letisku, patrí do kategórie prúdových alebo turbovrtuľových strojov s maximálnou vzletovou hmotnosťou niekoľko desiatok ba až nad sto ton, občas si cestu k nám nájdu aj malé športové lietadlá, ktorých vzletová hmotnosť nedosahuje ani jednu tonu. 

Ide o lietadlá, ktoré patria do kategórie UL (ultralight čiže ultraľahké) resp. LSA (light sport aircraft, čiže ľahké športové lietadlá). Predpisy pre takéto lietadlá sa líšia od krajiny ku krajine, rôzna je aj ich maximálna povolená vzletová hmotnosť, ktorá je ale obmedzená hodnotou 600 kg. Na svete sú desiatky firiem, ktoré vyrábajú ľahké športové lietadláaj na Slovensku je ich niekoľko. 

Pred niekoľkými rokmi naše letisko navštívilo ľahké športové lietadlo s rumunskou poznávacou značkou YR-6161. Išlo o lietadlo typu Remos G-3 Mirage, ktoré bolo vyrobené v roku 2002 malou nemeckou firmou Remos AG, sídliacou v meste Pasewalk. Lietadlo G-3 Mirage je dvojsedadlový hornoplošník, ktorého prvá produkčná verzia po prvý raz vzlietla v roku 1999. Na pohon lietadla slúži osvedčený piestový motor Rotax 912 ULS, ktorého kontinuálny výkon je 70 kW. Palivom je bežný automobilový benzín. Rumunské lietadlo Remos G-3 Mirage bolo vyrobené v roku 2002.

Text a foto Rado Mlýnek

 

Nedávno pridané

Mooney TLS HB-DIF c.1

ŠTYRIDSIATY TRETÍ DIEL FOTOPOHĽADY DO HISTÓRIE LETISKA KOŠICE: ŠVAJČIARSKY MOONEY M-20M

5. August 2022
Košice International Airport

TLAČOVÁ SPRÁVA: Komentár k situácii na letisku v Košiciach

3. August 2022
Aegean Airlines A321

ŠTYRIDSIATY DRUHÝ DIEL FOTOPOHĽADY DO HISTÓRIE LETISKA KOŠICE: „TRISTODVADSAŤJEDNOTKA“ SPOLOČNOSTI AEGEAN AIRLINES

28. Júl 2022