Brazílsky ERJ 190 Letisko Košice

 

Dopravné lietadlá vyrábané brazílskou firmou Embraer sú častými návštevníkmi nášho medzinárodného letiska – na pravidelných linkách do Košíc ich využíva rakúska letecká spoločnosť Austrian Airlines aj poľský LOT. Okrem týchto pravidelných liniek sa však s nimi na letisku stretávame iba sporadicky, pričom väčšinou ide o bizjety (Phenom, Legacy či Lineage). 

Výnimky sú však korením života, aj toho leteckého. Stereotyp na letisku nedávno narušil prílet lietadla, s ktorým sa na letisku bežne nestretávame - Embraer s marketingovým označením 190 STD, pričom jeho oficiálne typové označenie je ERJ 190-100 STD

Lietadlo s poznávacou značkou UR-EMA patrí do flotily ukrajinskej spoločnosti Ukraine International Airlines (UIA) a priletelo k nám bez cestujúcich (tzv. ferry flight) z poľskej Lodže, aby „vyzdvihlo“ tím ukrajinského futbalového klubu SC Dnipro a odviezlo ho do cyperskej Larnaky na zápas s tímom AEK Larnaca. 

Treba podotknúť, že vidieť lietadlo vo farbách Ukraine Airlines je dnes kdekoľvek v Európe vzácnosťou, pretože spoločnosť už koncom februára zastavila všetku svoju letovú činnosť. Podľa dostupných informácií je Embraer, ktorý navštívil Košice, jediným (možno jedným z dvoch) lietadlom UIA vykonávajúcim ad hoc lety. 

Spoločnosť UIA bola založená 1. októbra 1992 a už koncom novembra začala lietať na linke z Kyjeva do Londýna. Sieť liniek ako aj flotila spoločnosti UIA sa rýchlo rozrastali. Postupne rozširovali linky o ďalšie európske metropoly a navýšili aj počet lietadiel, a to až na 25, vrátane dvoch strojov na diaľkové lety (B777 a B767). Na krátke a stredné trate používali UIA typy B737NG (16 lietadiel) a ERJ 190 a 195 (spolu sedem strojov). 

104-miestny ukrajinský Embraer ERJ 190, ktorý nás nedávno navštívil, má výrobné číslo 494 a v júni 2012 bol dodaný spoločnosti AeroSvit Airlines, pre ktorú lietal so značkou UR-DSA. Vo februári 2013 ho prevzala spoločnosť Ukraine International Airlines a preregistrovala ho na UR-EMA. Typ 190 bol vyvinutý z menšieho typu 170 a jeho prototyp vykonal prvý let v marci 2004. Oba typy patria do veľmi obľúbenej rodiny lietadiel s kolektívnym označením ERJ (Embraer Regional Jet) – do konca júna tohto roku bolo vyrobených 1 633 lietadiel ERJ rôznych verzií. 

 

Text a foto Rado Mlýnek

 

Nedávno pridané

Tu-154 European Air Charter

Bulharské „stopäťdesiatštvorky” už k nám nelietajú

22. September 2023
letisko Košice Air tractor AT-802

Nevídané – pristáli u nás dve amfíbie

18. September 2023
Nová letecká linka z Košíc do Zurichu

TLAČOVÁ SPRÁVA: SWISS spojí leteckou linkou Košice s Zürichom

13. September 2023