Nová linka Košice - Zurich

 

Ako sme už informovali v našej tlačovej správe, švajčiarska letecká spoločnosť SWISS zaviedla pravidelnú linku, ktorá spája najväčšie švajčiarske mesto Zürich s východoslovenskou metropolou Košice. Informácie o novej linke, uvedené v tlačovej správe, doplníme niekoľkými údajmi o lietadle a prvom lete do Košíc. 

Na inauguračný let Zürich-Košice, ktorý sa konal 27. marca 2024, nasadil SWISS lietadlo Airbus A220-300 so švajčiarskou poznávacou značkou HB-JCB a výrobným  číslom 55011. Lietadlo vykonalo prvý vzlet 15. júna 2017 s kanadskou poznávacou značkou C-FPBQ a v júli 2017 bolo dodané spoločnosti Swiss Global. 

Ako nám povedal kapitán lietadla Markus Eppich, prvý let do Košíc trval približne hodinu 20 minút a prebiehal prevažne v letovej hladine 350, čo je 10 700 metrov. Možno spomenúť, že Airbus 220 je takpovediac „nepravým“ airbusom, pretože tento typ bol vyvinutý kanadskou firmou Bombardier a jeho pôvodné označenie bolo CSeries. Z rôznych dôvodov, týkajúcich sa najmä finančných problémov firmy Bombardier, došlo nakoniec k tzv. rebrandingu, ktorý v tomto prípade zahŕňal aj zmenu názvu programu Bombardier CSeries na Airbus 220. 

Obsadenosť 145-miestneho Airbusu pri prvých letoch naznačuje, že nová linka môže byť prínosom pre oboch partnerov – leteckú spoločnosť SWISS i naše medzinárodné letisko.

Text a foto R. Mlýnek

 

Nedávno pridané

Inauguracna znamka 100 rokov lietania z Košíc

JEDINEČNÁ ZNÁMKA PRIPOMÍNAJÚCA INAUGURAČNÝ LET

22. Máj 2024
Trio LZ OK HA letisko Kosice

OSEMDESIATY ÔSMY DIEL FOTOPOHĽADOV DO HISTÓRIE LETISKA KOŠICE: TRIO VOZILO DOVOLENKÁROV K MORU

16. Máj 2024
ATR-72 letisko Košice

LIETAJÚ K NÁM (AJ) ŠVÉDSKE AEROLÍNIE

9. Máj 2024