Charterové lety letisko Košice

V priebehu letnej sezóny 2021 letisko Košice privítalo 40 921 dovolenkárov, čo predstavuje významný nárast oproti minulému roku. Sezóna odštartovala v stredu 23. júna 2021 letom do gréckeho Heraklionu a sezóna bola skončená letom do tureckej Antalye v sobotu 2. októbra. Pre porovnanie, v „predpandemickom“ roku 2019 letisko vybavilo na charterových letoch 184 742 cestujúcich, čo bolo najviac v jeho histórii.

Celkovo letiskom za prvých deväť mesiacov tohto roka prešlo 117 457 cestujúcich, čo bolo medziročne zvýšenie o viac než 37,7% oproti roku 2020. V rekordne najsilnejšom roku 2019 prešlo bránami letiska Košice 473 129 cestujúcich za prvých deväť mesiacov.

Cestovné kancelárie ponúkali počas letnej sezóny s odletom z Košíc 7 destinácií v 6 krajinách:

 • Antalya v Turecku
 • Burgas v Bulharsku
 • Heraklion a Rodos v Grécku 
 • Olbia v Taliansku
 • Larnaca na Cypre
 • Zadar v Chorvátsku


Najobľúbenejšou destináciou počas tohto leta bola turecká Antalya8908 cestujúcimi, na druhom mieste bol grécky Rodos s 7884 cestujúcimi a na treťom mieste bulharský Burgas s 7879 prepravenými dovolenkármi. 

Najviac využívané letecké spoločnosti boli Air Explore so 112 letmi, Travel Service so 74 letmi a European Air charter so 42 letmi za celú letnú sezónu.

Pozitívnou správou je, že všetky charterové lety z Košíc k moru boli v období do konca augusta vyťažené do rovnakej miery ako pred pandémiou, čo potvrdzuje veľký hlad po cestovaní naprieč celou spádovou oblasťou letiska Košice.

Úplnou novinkou bola pravidelná sezónna linka z Košíc do chorvátskeho Zadaru, ktorá bola slovenskou leteckou spoločnosťou Air Explore prevádzkovaná od 3. júla každú sobotu až do 4. septembra. Rovnako bol o toto spojenie Boeingom 737-800 medzi verejnosťou veľký záujem, cestujúci uprednostnili pohodlnú a krátku cestu lietadlom pred vyše 9-hodinovým šoférovaním a čakaním na hraniciach.


Michael Tmej, výkonný riaditeľ a predseda predstavenstva letiska Košice: „Mám veľkú radosť, že po extrémne náročnom období letisko Košice v lete výrazne ožilo a s celým tímom zamestnancov sme si na letisku opäť užili čulý cestovateľský ruch. Stále je pred nami veľa práce smerom k oživeniu leteckej dopravy na úroveň spred pandémie, ale táto letná sezóna bola dôležitým a rozhodným krokom na tejto ceste.“

V súčasnosti sa letisko Košice pripravuje na zimný letový poriadok, ktorý vstúpi do platnosti 28. októbra. Horúcou novinkou, ktorú prinesie spoločnosť Ryanair, je dlho očakávané spojenie s írskym Dublinom, ktorý je druhým domovom pre desaťtisíce Slovákov. Ryanair tiež pridá aj nízkonákladové spojenie do Viedne a Varšavy. Letenky do všetkých uvedených destinácií už sú v predaji na www.ryanair.com.

Počas zimného letového poriadku by sa malo z Košíc lietať takto:

Letecká spoločnosť Austrian Airlines do Viedne a následne do ich širokej siete destinácií v Európe, USA, Kanade

Letecká spoločnosť Ryanair do destinácií:

 • Londýn Stansted 
 • Praha
 • Liverpool 
 • Dublin
 • Viedeň
 • Varšava Modlin

Letecká spoločnosť Wizz Air do destinácií:

 • Londýn Luton 
 • Doncaster Sheffield 

Naďalej sú pre všetky letecké spoločnosti v platnosti všeobecne známe pravidlá nosenia respirátorov FFP2 počas celej doby letu, dodržiavanie hygieny rúk a odstupov. Rovnaké pravidlá platia aj pre pohyb cestujúcich v priestoroch terminálu letiska Košice.

 

Nedávno pridané

TS

Rok 2021 na letisku Košice

17. Január 2022
Letisko Košice Veľká Británia

Usmernenie k podmienkam vstupu do Veľkej Británie

7. Január 2022
628

Nové podmienky a aktualizácie pre Slovensko, Veľkú Britániu, Českú republiku, Írsko, Poľsko a Rakúsko

7. Január 2022