Fairchild Metro OE-LIZ č.1

Obr. Fairchild Metro OE-LIZ č.1

Koncom roka 1989, krátko po zmene nášho politicko-ekonomického režimu, sa začalo so sondovaním možností, ako prepojiť Košice pravidelnou linkou so zahraničnou metropolou, odkiaľ by mohli cestujúci pokračovať linkami ďalej do európskych aj mimoeurópskych destinácií. 

Jednou z prvých leteckých spoločností, ktoré sa chopili príležitosti zapojiť Košice do siete medzinárodných liniek, bola dnes už neexistujúca rakúska spoločnosť Eurosky. Zavedená linka Košice - Viedeň mala síce iba krátke trvanie, no stojí za zmienku, keďže na nej lietalo dopravné lietadlo, ktoré bolo v európskom vzdušnom priestore v tom čase raritou. Ide o dvojmotorové turbovrtuľové lietadlo Metro, ktoré vyvinula americká firma Swearingen. Tú neskôr prevzala spoločnosť Fairchild a lietadlo sa odvtedy vyrábalo pod jej názvom. 

Prvý let modelu Metro (odvodeného od modelu Merlin) sa uskutočnil 26. augusta 1969 a prvé stroje sa do služieb leteckých spoločností dostali v roku 1972. Tieto lietadlá s kapacitou 19 cestujúcich sa stali obľúbenými najmä na krátkych linkách medzi americkými mestami.  Na snímke z košického letiska môžete vidieť lietadlo modernizovanej verzie Metro III.

Lietadlo má dĺžku 18,08 m, rozpätie krídel 17,37 m, a výšku 5,08 m. Na pohon slúžia dva turbovrtuľové motory výkonu po 750 kW. Maximálna rýchlosť lietadla je 576 km/h, cestovná rýchlosť je 515 km/h, dolet je približne 1 100 km. 

Do roku 2001 bolo vyrobených viac než 600 lietadiel Metro rôznych verzií. Lietadlo spoločnosti Eurosky s rakúskou poznávacou značkou OE-LIZ, ktoré môžete vidieť na snímke, už, žiaľ, neexistuje – bolo zošrotované v roku 2004.

 

Text a foto: R. Mlýnek

 

Nedávno pridané

An-2 OM-RIP na letisku Košice

OSEMDESIATY PIATY DIEL FOTOPOHĽADOV DO HISTÓRIE LETISKA KOŠICE: ODPOČÍVAJ V POKOJI

12. Február 2024
Straton D7 na letisku Košice

OSEMDESIATY ŠTVRTÝ DIEL FOTOPOHĽADOV DO HISTÓRIE LETISKA KOŠICE: ULTRAĽAHKÝ STRATON D-7

24. Január 2024
Bombardier Challenger 601  CAF 5105 na letisku Košice

OSEMDESIATY TRETÍ DIEL FOTOPOHĽADOV DO HISTÓRIE LETISKA KOŠICE: VLÁDNY CHALLENGER SKONČIL V MÚZEU

24. Január 2024