Letecke-dni-kosice

Minulú sobotu (8. septembra) sa v priestoroch Aeroklubu Košice a Múzea letectva konal Košický letecký deň, ktorý bol jedným z TOP podujatí programu Košického samosprávneho kraja Terra Incognita. Dá sa povedať, že na tomto podujatí, ktoré pritiahlo tisíce návštevníkov z celého východného Slovenska, sa podieľalo i naše letisko – z jeho dráhy štartovali na letové ukážky lietadlá, ktoré sa návštevníkom leteckého dňa predstavili.

Všetky letové ukážky boli skvelé, ale hádam najviac zabodovali akrobatické „kúsky“ dvoch svetoznámych leteckých akrobatov – Maďara Zoltána Veresa a Poliaka Artura Kielaka, ktorí v Košiciach nikdy predtým nevystupovali. Tí sa predviedli špičkovou sólovou akrobaciou a potom divákov doslova ohúrili čímsi neplánovaným: návštevníci Košického leteckého dňa sa stali účastníkmi svetovej premiéry improvizovaného a vôbec prvého spoločného vystúpenia týchto dvoch špičkových a mnohými titulmi z rôznych akrobatických súťaži ocenených pilotov. 

Predstavme si stručne lietadlá, na ktorých sa „páni akrobati“ – obaja s licenciou dopravného pilota – predvádzali na košickom leteckom nebi. Boli to síce dve rôzne, špeciálne na akrobaciu určené lietadlá, ale na prvý pohľad sa môžu zdať rovnaké – veď aerodynamika a fyzika „nepustí“.

Maďarský akrobat lietal na lietadle MXS, ktoré v roku 2008 vyrobila firma MX Aircraft. Táto firma bola založená v roku 2001 v USA, dnes ale sídli v Austrálii. Lietadlo typu MXS je zhotovené prevažne z ľahkých kompozitných materiálov, jeho dĺžka je 6,5 m, rozpätie krídiel je 7,3 m a výška je 1,8 m. Na pohon lietadla slúži šesťvalcový piestový motor americkej firmy Lycoming. Maximálna rýchlosť lietadla je 425 km/h. Maximálna hmotnosť pre akrobatické lety je 725 kg. Pri takejto hmotnosti znesie lietadlo kladné i záporné preťaženie 14 g (pri takomto preťažení by ste vážili 14-krát viac ako je vaša normálna hmotnosť). Pre akrobaciu je dôležitý aj údaj o tom, ako rýchlo sa lietadlo dokáže pri manévri, nazvanom výkrut, otáčať okolo svojej pozdĺžnej osi. U lietadla MXS je táto rýchlosť 420 stupňov za sekundu – to znamená, že jeden úplný výkrut, teda otočenie sa okolo pozdĺžnej osi o 360 stupňov, môže lietadlo vykonať za menej ako jednu sekundu. Mimochodom, Zoltána Veresa spájajú s bývalým Československom dve veci – svoju akrobatickú kariéru začínal na lietadle Zlín Z-50, no a voľnom čase sa rád povozí vo svojom Velorexe. 

Poliak Artur Klielak, povolaním pilot u leteckej spoločnosti Ryanair, lieta na akrobatickom lietadle, ktoré je základnými charakteristikami podobné Veresovmu stroju MXS. Ide o lietadlo, ktoré vyvinul Philippe Steinbach a ktoré vyrába nemecká firma XtremeAir, sídliaca c mestečku Cochstedt. Lietadlo má firemné označenie XA41, ale predáva sa pod obchodným názvom Sbach 300. Prvý vzlet tohto lietadla sa uskutočnil v máji 2006. Dĺžka lietadla je 6,3 m, rozpätie krídiel je 7,5 m a výška je 2,3 m. Aj toto lietadlo je zhotovené z kompozitných materiálov a prázdne váži 570 kg. Maximálna vzletová hmotnosť pre akrobaciu je 850 kg. Pohonnú jednotku aj tohto lietadla tvorí vzduchom chladený šesťvalec firmy Lycoming, ktorý vyvíja maximálny výkon 235 kW. 

Mimochodom, pri bežnom pohľade nevidno ani na Veresovom ani na Kielakovom lietadle poznávaciu značku – tú by ale každé lietadlo malo byť. Pri pozornejšom „skúmaní“ lietadiel sme však poznávacie značky – oveľa menšie než býva zvykom – objavili: Veresove lietadlo MXS má americkú poznávaciu značku N540XX, Kielakov Sbach 300 má poľskú značku SP-EED.

Text a foto Rado Mlýnek

Nedávno pridané

Nová linka Košice - Zurich

SWISS spojil Košice s Zürichom

12. Apríl 2024
Oslava 100. výročia lietania z Košíc

TLAČOVÁ SPRÁVA: Letisko Košice oslavuje 100 rokov od prvého komerčného letu

11. Apríl 2024
Letná sezóna na letisku Košice

TLAČOVÁ SPRÁVA: Letisko Košice preplo do letného režimu

4. Apríl 2024