bilancia-roku-2018-letisko-kosice

Len druhýkrát v histórii sa letisku Košice podarilo prekročiť hranicu 500 000 vybavených cestujúcich. Počas roka 2018 prešlo bránami letiska celkovo 542 026 cestujúcich, čo predstavuje nárast o 9,12% resp. o 45 318 cestujúcich v porovnaní s predchádzajúcim rokom. Na pravidelných linkách bolo prepravených 369 973 cestujúcich a chartrové lety využilo 169 579 dovolenkárov.

Práve letná chartrová sezóna predstavuje jeden z najvýraznejších míľnikov roka, keďže bola pre košické letisko historicky jednoznačne najúspešnejšia, s výrazným medziročným nárastom, až o 39,90 %. 

Všetky chartrové lety – teda nielen tie počas letnej sezóny, ale aj ostatné počas roka (ako napríklad obľúbené jarné či jesenné lety do Tel Avivu) - využilo 31,30% z celkového počtu cestujúcich. Celkový medziročný nárast pri všetkých chartrových letoch bol o 39,90% čo predstavuje 48 349 cestujúcich. 

Ďalšou významnou udalosťou roka bolo spustenie dvoch nových leteckých spojení do Düsseldorfu a Mníchova, ktoré od konca októbra prevádzkuje spoločnosť Eurowings ako priamy dôsledok toho, že letisko Košice uspelo v súťaži „Vote and Fly“. V konkurencii piatich európskych destinácií Košice dominovali najmä vďaka výraznej angažovanosti celého regiónu a podpore mnohých partnerov. 

Výkonný riaditeľ a predseda predstavenstva letiska Košice Michael Tmej: „Som veľmi rád, že môžeme opäť bilancovať mimoriadne úspešný rok letiska Košice. Vyzdvihnúť chcem najmä historicky výrazne najsilnejšiu letnú dovolenkovú sezónu a fakt, že sa nám podarilo zmobilizovať celé východné Slovensko a uspieť v súťaži „Vote and Fly“ spoločnosti Eurowings, vďaka čomu sa od októbra z Košíc lieta pravidelne do Düsseldorfu i do Mníchova. Pre náš región a jeho neustále napredovanie je mimoriadne dôležitá letecká dostupnosť z celého sveta, ktorú v roku 2018 zabezpečovalo až 6 sieťových leteckých dopravcov. Úprimne ďakujem všetkým našim partnerom, našim angažovaným zamestnancom a všetkým cestujúcim, ktorí v uplynulom roku využili služby letiska Košice.

V roku 2018 muselo letisko Košice čeliť aj nepriaznivým okolnostiam. Spoločnosť Wizz Air na základe zmeny vo svojej stratégii zrušila v máji svoju základňu v Košiciach (jedinú na Slovensku) a s ňou aj 3 obľúbené pravidelné linky do destinácií Doncaster Sheffield, Kolín nad Rýnom a Tel Aviv. Pozitívom je, že spojenie s Nemeckom sa podarilo veľmi rýchlo obnoviť vďaka spoločnosti Eurowings. Spoločnosť Wizz Air naďalej lieta z Košíc do Londýna a na túto linku využíva najväčšie lietadlo, aké kedy lietalo do Košíc na pravidelnej linke, 230-miestny Airbus A321.

V decembri České Aerolínie oznámili, že rušia spojenie Košice – Bratislava. Posledný let na tejto dlhoročne prevádzkovanej a potrebnej linke je naplánovaný na 11. január 2019.

Aj v roku 2018 sme spolu s našim partnerom Rádio Košice na košickom letisku zorganizovali Košice Runway Run. Bol to už tretí ročník veľmi úspešného a žiadaného podujatia, na ktorom sa zúčastnilo 1 600 aktívnych bežcov, ktorí si vychutnali jedinečný beh po letiskovej dráhe. Štvrtý ročník je naplánovaný na 27. apríla 2019. 

Počas letnej sezóny 2018 bolo z/na letisko Košice vypravených spolu 591 charterových letov z/do 19 destinácií v 10 krajinách. Prvý charter smeroval do Hurgady už 25. mája a posledný charter letel opät do Hurgady, a to až 3. novembra. Sezóna teda trvala výrazne dlhšie ako v prechádzajúcich rokoch. Najnavštevovanejšími destináciami počas tohoročnej charterovej sezóny boli Antalya (Turecko) s 44 990 cestujúcimi, Burgas (Bulharsko) s 28 440 cestujúcimi a Hurgada (Egypt) s 15 508 cestujúcimi. 

Letisko Košice prekročilo dôležitý prevádzkový miľník v stredu 21. novembra, kedy bránami letiska prešla v poradí 500-tisíca cestujúca od začiatku roka 2018. 

Ku koncu roka 2018 bolo z Košíc v ponuke 8 celoročných pravidelných destinácií (Viedeň, Praha, Bratislava, Varšava, Istanbul, Londýn Luton, Düsseldorf, Mníchov) do 7 krajín. Košické letisko tak umožňuje cestujúcim odletieť až do vyše 500 destinácií po celom svete s jediným prestupom prostredníctvom svojich partnerov Austrian Airlines, České Aerolínie, Poľské Aerolínie LOT, Turkish Airlines, Wizzair a Eurowings. 

V roku 2018 bolo taktiež oznámené, že do Košíc bude lietať najväčšia európska letecká spoločnosť Ryanair, ktorá od 2. apríla 2019 začne 3-krát týždenne prevádzkovať priame letecké spojenie Košice – Londýn Southend. Príchodom spoločnosti Ryanair tak letisko Košice získa v poradí už siedmu leteckú spoločnosť. 

bilancia

 

Tlačová správa,

Košice, 14. januára 2019

Recent news

Customer satisfaction survey

16. August 2021
first flight

Flights from Košice to seaside already taking place

25. June 2021
AirExplore Košice

From Košice to holiday in Croatia by air from 3rd July

21. June 2021