Mi-171 B-1786

Ak odhliadneme od prevádzky vrtuľníkov patriacich pod výcvikové stredisko Slovak Training Academy, pristáva na košickom letisku pomerne málo lietadiel s pohyblivými nosnými plochami – teda vrtuľníkov. Za najrozšírenejší typ vrtuľníka na svete je považovaný typ Mi-8, ktorého sa vyrobilo už viac než 17 000 kusov a bol by v tom čert, aby sa niektorý z nich neobjavil aj na našom letisku.

Na letisku sme zaregistrovali vrtuľníky Mi-8 patriace Vzdušným silám Ozbrojených síl Slovenskej republiky (resp. Mi-17, čo je označenie exportných verzií) i vrtuľníky letky Ministerstva vnútra, ktorá zabezpečuje prepravu našich ústavných činiteľov. Na fotografii z apríla 2005 je vrtuľník spomenutej letky ešte s poznávacou značkou B-1786 – takéto označenie lietadiel polície sa dnes už nepoužíva (B znamenalo bezpečnosť).

Vrtuľník Mi-8 sme do Fotopohľadov zaradili práve teraz preto, že nedávno oslávil šesťdesiate narodeniny. Prvý prototyp sa po prvý raz vzniesol do vzduchu 24. júna 1961, teda takto pred 60 rokmi. Vrtuľník Mi-8 navrhla konštrukčná kancelária Michaila Leontieviča Miľa. Sériovo sa vrtuľník začal vyrábať v roku 1965 v závode v Kazani, v roku 1970 sa rozbehla výroba aj v Ulan-Ude. Vrtuľník bol priebežne modernizovaný, resp. upravovaný na rôzne špeciálne úlohy a postupne vzniklo okolo 200 rôznych verzií. Treba zdôrazniť, že Miľova „osmička“ sa dodnes vyrába. Vzhľadom na takmer „nekonečný“ počet verzií je nemožné uviesť všeobecne platné údaje o vrtuľníku Mi-8. Uvedieme preto len základné údaje o verzii, ktorú ruské letectvo označuje Mi-8MT, ale stroje na export sú označované Mi-17. Táto verzia je vybavená dvomi turbohriadeľovými motormi s výkonom po 1 880 kW, ktoré poháňajú hlavný rotor priemeru 21,25 m. Maximálna vzletová hmotnosť s podveseným nákladom je 13 500 kg, maximálna rýchlosť vrtuľníka je okolo 280 km/h.

Text a foto Rado Mlýnek

Recent news

Customer satisfaction survey

16. August 2021
first flight

Flights from Košice to seaside already taking place

25. June 2021
AirExplore Košice

From Košice to holiday in Croatia by air from 3rd July

21. June 2021