Boeing B737 na letisku Košice

 

Nedávno sme v našich Aktualitách zaznamenali prílet dopravného lietadla Boeing B737 s ukrajinskou poznávacou značkou UR-PS. Jeho farebné, alebo skôr bezfarebné prevedenie, nás okamžite zaujalo, nakoľko je zriedkavé vidieť snehobiele lietadlá bez farebnej úpravy povrchu. A to sme netušili, že čoskoro sa na našom letisku zastavia dve ďalšie takéto lietadlá.

Prvým bol dvojmotorový turbovrtuľový Fokker 50 so švédskou poznávacou značkou SE-MFZ. Toto lietadlo vykonalo svoj prvý vzlet 24. januára 1989, a to s holandskou značkou PH-EXC. Koncom mája 1989 dostalo holandskú značku PH-LBT a výrobca ho používal – vo farbách SAS Eurolink – ako predvádzacie lietadlo. V septembri spomenutého roka ho mala prevziať spoločnosť Sudan Airways, ale k prevzatiu nedošlo. Zoznam ďalších pôsobísk tohto lietadla je neuveriteľne dlhý, preto spomenieme len niekoľko z nich. 

Pre nemecké spoločnosti DLT a Lufthansa City Line lietalo so značkou D-AFKI, ďalej to boli španielske firmy Air Nostrum a Iberia Regional (EC-869, EC-GBH). V septembri 2001 ho prevzala belgická spoločnosť VLM Airlines (Vlaamse Luchttransport Maatschappij), pre ktorú lietalo so značkou OO-VLQ. V decembri 2018 ho získala švédska spoločnosť Amapola Flyg (SE-MFZ), ktorá pôvodne lietala iba nákladné lety (hlavne s poštou), no v súčasnosti už prepravuje aj cestujúcich, a to pod marketingovým označením populAir. Dodajme ešte, že Amapola je aktuálne jedinou leteckou spoločnosťou, ktorá na svojich linkách používa lietadlá Fokker 50.

Druhým snehobielym (okrem smerovky a motorových gondol) lietadlom, ktoré u nás nedávno pristálo, bola klasická sedemstovka, po rozšifrovaní teda Boeing 737 verzie 700. Úplné typové označenie lietadla je 737-76N(WL), symbol v zátvorke znamená, že lietadlo je vystrojené nástavcami na koncoch krídiel, ktoré znižujú odpor vzduchu. Lietadlo bolo vyrobené v roku 2002 pod sériovým výrobným číslom 29885 a číslom na výrobnej linke 1120. Prvým prevádzkovateľom lietadla bola talianska spoločnosť Azzurra Air, ktorá ho prevzala 30. apríla 2002. Potom lietalo pre britskú spoločnosť Astraeus a islandský Iceland Express. Začiatkom marca 2012 sa dostalo do služieb českej spoločnosti Smartwings, pre ktorú lietalo do januára 2013 so značkou OK-SWX. Krátku dobu potom lietalo aj s írskou poznávacou značkou EI-CXD. Neskôr ho prevzala švédska spoločnosť SAS, pre ktorú lietalo so značkou SE-RJU (slovensky to radšej nečítajte). V júni 2021 preletelo k britskej firme TAG Aviation a adostalo aktuálnu značku G-NEWG. S touto značkou priletel jednofarebný boeing aj do Košíc, a to v službách spoločnosti s originálnym názvom 2Excel Aviation. 

 

Text a foto Rado Mlýnek

 

Nedávno pridané

a year at Kosice Airport

PRESS RELEASE: Košice Airport with a record result for 2023

17. January 2024
Statistics 2024 airport Kosice

Košice Airport announces another record: The most successful summer season in its history

10. November 2023
New route from Kosice to Zurich Swiss

PRESS RELEASE: SWISS will connect Košice with Zürich

13. September 2023