lietadlo Su-31M košický aeroklub

 

Vo Fotopohľadoch sme už spomínali, že jedným z bezprostredných  „susedov“ nášho medzinárodného letiska je areál košického aeroklubu. V tomto areáli parkujú hlavne športové lietadlá, pričom väčšinou ide o výrobky československej (dnes už len českej) firmy Zlín. Občas sa tam však nájdu aj unikátne typy lietadiel. Jedným z nich bolo aj špeciálne akrobatické lietadlo, ktoré zachycuje snímka z roku 1999. Ide o výrobok ruskej firmy Suchoj, ktorá sa ale viac venuje vývoju a výrobe vojenských stíhacích a bombardovacích lietadiel než civilných strojov. Akrobatický špeciál má typové označenie Su-31M a nesie (presnejšie niesol) slovenskú poznávaciu značku OM-LMJ.

Typ Su-31 je jednosedadlové akrobatické lietadlo, odvodené od typu Su-29, od ktorého sa odlišuje – okrem iného – výkonnejším motorom. Prototyp, označený Su-29T, vzlietol v roku 1992, prvý let sériového modelu Su-31 sa uskutočnil v roku 1994. Vylepšený sériový model Su-31M sa začal vyrábať v roku 1995. Unikátnym technickým bezpečnostným prvkom tohto modelu je vystreľovací záchranný systém, ktorý umožňuje pilotovi v nebezpečnej situácii lietadlo bleskurýchlo opustiť. Základným prvkom, ktorým sa tento unikátny vystreľovací systém odlišuje od vojenských systémov, je to, že vo vojenských lietadlách sa pri núdzovom stave vystrelí pilot s celou sedačkou. V akrobatickom suchoji vytiahne padák pri vystrelení len samotného pilota.

Lietadlo Suchoj Su-31M má dĺžku 6,83 m, rozpätie krídel 7,80 m a výšku 2,76 m. Na pohon lietadla slúži deväťvalcový hviezdicový motor výkonu 295 kW. Prázdne lietadlo váži 700 kg, maximálna vzletová hmotnosť je 1 050 kg. Maximálna rýchlosť lietadla je 331 km/h, pádová rýchlosť je 106 km/h.

Akrobatický špeciál Su-31M so slovenskou značkou OM-LMJ už v areáli košického aeroklubu neuvidíte, pretože lietadlo bolo predané do Španielska. Mimochodom, v kabíne sedí známy a úspešný akrobat Dušan Šamko.

Text a foto R. Mlýnek

 

Nedávno pridané

a year at Kosice Airport

PRESS RELEASE: Košice Airport with a record result for 2023

17. January 2024
Statistics 2024 airport Kosice

Košice Airport announces another record: The most successful summer season in its history

10. November 2023
New route from Kosice to Zurich Swiss

PRESS RELEASE: SWISS will connect Košice with Zürich

13. September 2023