PAC P-750 XSTOL ZK-JGI

Pravidelnými návštevníkmi košického letiska sú najmä dopravné lietadlá, bizjety (alias prúdové obchodné lietadlá) i malé športové lietadlá. Obvykle však ide o produkty známych výrobcov leteckej techniky. Existuje ešte jedna, neoficiálna kategória, ktorú môžeme nazvať leteckými exotmi. Bez ohľadu na ich veľkosť ide o lietadlá vyznačujúce sa nádychom exotiky. Môže ísť o originálne konštrukčné riešenia, ale aj o lietadlá u nás prakticky neznámych výrobcov či lietadlá registrované v nám veľmi vzdialených krajinách.

Tieto atribúty spĺňa aj lietadlo vyrobené novozélandskou firmou a nesúce novozélandskú poznávaciu značku. Ide o model PAC P-750 XSTOL, ktorý je výrobkom spoločnosti Pacific Aerospace.

Lietadlo s poznávacou značkou ZK-JGI a výrobným číslom 113 sa na našom letisku zastavilo 17. septembra 2012, a to na doplnenie paliva pri lete z Berlína do Bukurešti. Skratka XSTOL v typovom označení znamená Extremely Short Take-Off and Landing, čiže extrémne krátky vzlet a pristátie. Výrobca tvrdí, že ide o vôbec prvé lietadlo s takouto charakteristikou. Dĺžka rozjazdu pri vzlete je len 220 metrov, dĺžka vzletu do výšky 15 m je 364 metrov. Dĺžka pristátia z výšky 15 m je 289 m, dĺžka samotného dojazdu je len 166 m. Lietadlo môže prepravovať desať cestujúcich, prípadne 17 parašutistov alebo náklad hmotnosti až 1 900 kg. Na pohon lietadla, certifikovaného pre pilotáž jedným pilotom, slúži turbovrtuľový motor Pratt & Whitney PT6A-34 s výkonom 560 kW.

Text a foto R. Mlýnek 

Recent news

Customer satisfaction survey

16. August 2021
first flight

Flights from Košice to seaside already taking place

25. June 2021
AirExplore Košice

From Košice to holiday in Croatia by air from 3rd July

21. June 2021