Airbus A320-212 letisko Košice

 

Najfrekventovanejšími typmi lietadiel na krátke a stredné trate, ktoré lietajú do Košíc na pravidelných i sezónnych (charterových) linkách, sú rôzne verzie typových radov Airbus A320 a Boeing 737. Pre aircraft spotterov sú tieto typy lietadiel už len málo zaujímavé, ich farebná úprava však  priťahuje pozornosť aj naďalej. V tomto ohľade lákajú objektívy fotografov svojím jedinečným farebným prevedením, typickým pre spoločnosťou, pre ktorú lietajú. Nebyť sezónnych letov, nikdy by sme lietadlá týchto zvyčajne malých leteckých spoločností u nás nevideli pristávať.

Jednou z takých spoločností, ktorá vozila dovolenkárov do južných krajín, bola pred rokmi spoločnosť Koral Blue, čiže korálovomodrá. Táto spoločnosť bola založená v roku 2006, a to ako spoločný podnik tuniských aerolínií Karthago Airlines a egyptského koncernu Orascom. Prvý komerčný let vykonal airbus novej spoločnosti 27. marca 2007 zo Scharm El-Scheikhu do Katovíc a Varšavy. Činnosť spoločnosti však ukončili revolučné udalosti v Egypte, takže vo februári 2011 ukončila svoju letovú činnosť. 

Na snímke z nášho letiska je jeden z troch Airbusov A320-212, ktorými spoločnosť disponovala. Ide o lietadlo s poznávacou značkou SU-KBA, ktoré vykonalo prvý let 5. decembra 1998, a to s francúzskou testovacou značkou F-WWIS. V marci 1999 bolo toto lietadlo dodané egyptskej spoločnosti Lotus Air, pre ktorú lietalo s poznávacou značkou SU-LBC. Spoločnosť Koral Blue ho prevzala 13. marca 2007 a jeho poznávacia značka bola zmenená na SU-KBA. Od augusta 2011 lietalo pre tuniskú spoločnosť Nouvelair so značkou TS-INF. 

Podľa dostupných informácií je lietadlo v súčasnosti vo vlastníctve iránskych aerolínií, má poznávaciu značku EP-ZGC a je dlhodobo zaparkované na letisku Mehrabad.

 

Nedávno pridané

TLAČOVÁ SPRÁVA: SWISS a Letisko Košice oslavujú prvé výročie leteckej linky Košice - Zürich  Košice, 26. marec 2025

PRESS RELEASE: Swiss International Air Lines and Košice Airport celebrate the first anniversary of the Košice - Zürich route

25. March 2025
year 2024 at Košice Airport

Košice Airport Achieves Record Results in Its Centennial Year

14. January 2025
700 000 passengers

Record 700,000 passengers at Košice Airport

11. December 2024