Airbus A320-212 letisko Košice

 

Najfrekventovanejšími typmi lietadiel na krátke a stredné trate, ktoré lietajú do Košíc na pravidelných i sezónnych (charterových) linkách, sú rôzne verzie typových radov Airbus A320 a Boeing 737. Pre aircraft spotterov sú tieto typy lietadiel už len málo zaujímavé, ich farebná úprava však  priťahuje pozornosť aj naďalej. V tomto ohľade lákajú objektívy fotografov svojím jedinečným farebným prevedením, typickým pre spoločnosťou, pre ktorú lietajú. Nebyť sezónnych letov, nikdy by sme lietadlá týchto zvyčajne malých leteckých spoločností u nás nevideli pristávať.

Jednou z takých spoločností, ktorá vozila dovolenkárov do južných krajín, bola pred rokmi spoločnosť Koral Blue, čiže korálovomodrá. Táto spoločnosť bola založená v roku 2006, a to ako spoločný podnik tuniských aerolínií Karthago Airlines a egyptského koncernu Orascom. Prvý komerčný let vykonal airbus novej spoločnosti 27. marca 2007 zo Scharm El-Scheikhu do Katovíc a Varšavy. Činnosť spoločnosti však ukončili revolučné udalosti v Egypte, takže vo februári 2011 ukončila svoju letovú činnosť. 

Na snímke z nášho letiska je jeden z troch Airbusov A320-212, ktorými spoločnosť disponovala. Ide o lietadlo s poznávacou značkou SU-KBA, ktoré vykonalo prvý let 5. decembra 1998, a to s francúzskou testovacou značkou F-WWIS. V marci 1999 bolo toto lietadlo dodané egyptskej spoločnosti Lotus Air, pre ktorú lietalo s poznávacou značkou SU-LBC. Spoločnosť Koral Blue ho prevzala 13. marca 2007 a jeho poznávacia značka bola zmenená na SU-KBA. Od augusta 2011 lietalo pre tuniskú spoločnosť Nouvelair so značkou TS-INF. 

Podľa dostupných informácií je lietadlo v súčasnosti vo vlastníctve iránskych aerolínií, má poznávaciu značku EP-ZGC a je dlhodobo zaparkované na letisku Mehrabad.

 

Nedávno pridané

An-2 OM-RIP na letisku Košice

OSEMDESIATY PIATY DIEL FOTOPOHĽADOV DO HISTÓRIE LETISKA KOŠICE: ODPOČÍVAJ V POKOJI

12. Február 2024
Straton D7 na letisku Košice

OSEMDESIATY ŠTVRTÝ DIEL FOTOPOHĽADOV DO HISTÓRIE LETISKA KOŠICE: ULTRAĽAHKÝ STRATON D-7

24. Január 2024
Bombardier Challenger 601  CAF 5105 na letisku Košice

OSEMDESIATY TRETÍ DIEL FOTOPOHĽADOV DO HISTÓRIE LETISKA KOŠICE: VLÁDNY CHALLENGER SKONČIL V MÚZEU

24. Január 2024