cyprus-airways-airport kosice

V utorok 11. júna sa uskutočnilo ďalšie premiérové pristátie na našom medzinárodnom letisku – po prvý raz v histórii k nám priletelo lietadlo leteckej spoločnosti Cyprus Airways, ktoré z Larnaky doviezlo a potom tam odviezlo ďalších našich dovolenkárov.

Išlo o lietadlo typu Airbus A319-113 s cyperskou poznávacou značkou 5B-DCX, ktoré bolo pôvodne dodané americkej leteckej spoločnosti Northwest Airlines (tá sa v roku 2010 zlúčila so spoločnosťou Delta Air Lines). Neskôr lietadlo získala ruská spoločnosť S7 Airlines, ktorá sa medzičasom stala druhou najväčšou ruskou leteckou spoločnosťou, prevádzkujúcou sto lietadiel. V službách spoločnosti Cyprus Airways lieta lietadlo, ktorého kabína pojme 144 cestujúcich, od začiatku mája roku 2018.

Mimochodom, mohli sme pokojne uviesť, že spomenutú premiéru malo na našom letisku lietadlo spoločnosti Charlie Airlines Ltd., ktorá má oprávnenie používať obchodnú značku Cyprus Airways. Na vysvetlenie sa treba vrátiť o minulosti. Pôvodná spoločnosť Cyprus Airways bola založená už v roku 1974, ale svoju činnosť musela ukončiť v januári 2015, a to po nezhodách s Európskou komisiou, týkajúcich sa štátnej pomoci spoločnosti. Prestávka v činnosti spoločnosti netrvala veľmi dlho, pretože v júli 2016 oznámila cyperská vláda, že novozaložená firma Charlie Airlines zvíťazila v súťaži na použitie pôvodnej značky Cyprus Airways na dobu 10 rokov. Vo firme Charlie Airlines má 60 % podiel konzorcium lokálnych investorov, zvyšok vlastní ruská letecká spoločnosť S7 Airlines, ktorá do firmy vložila dve lietadlá Airbus A319 (5B-DCX a 5B-DCW),

Airbusy spoločnosti Charlie Airlines alias Cyprus Airways sú nalakované pastelovými zelenými farbami a ich vizáž doplňujú kresby vetvičiek olivovníka na zadnej časti trupu a na motorových gondolách.

Text a foto R. Mlýnek

Nedávno pridané

british-airways-plane

Víchor nad Atlantikom „poháňal“ lietadlá

11. Február 2020
airport-kosice

Informácie pre cestujúcich v súvislosti s koronavírusom

28. Január 2020
ryanair

Rok 2019 bol pre letisko Košice druhým najúspešnejším v histórii

20. Január 2020