Straton D7 na letisku Košice

 

Na úvod k tomuto príspevku musím povedať, že keď listujem v mojom pomerne rozsiahlom archíve digitálnych fotografií lietadiel, občas sa pri niektorej pristavím a neveriacky sa sám seba pýtam: „Aj toto sme tu mali?“. Tak to bolo aj s lietadlom, ktoré som nafotil v areáli košického aeroklubu (sused nášho letiska) a ktoré evidentne patrí do kategórie ultraľahkých lietadiel. Nebyť nápisu Straton D7 na trupe lietadielka, zrejme by som ani nevedel určiť, o aký typ lietadla ide. Skutočne sizyfovskou  prácou bolo tiež zisťovanie jeho výrobcu. 

Napokon som v jednom príspevku objavil odkaz na webovú stránku výrobcu, ktorá už síce nebola nefunkčná, no z prípony cz sa dalo usúdiť, že ide, resp. išlo o českú firmu. 

Objavil som, že ide o firmu ProFe, ktorú v roku 1992 založili Václav Brandejs a Ivan Brandejs, a to s cieľom vyrábať klzáky, motorové klzáky i ultraľahké lietadlá dodávané ako stavebnica (kit), z ktorej si majiteľ vo vhodnom priestore a s jednoduchým náradím poskladá funkčné lietadlo. 

Prvé jednomiestne lietadlo Straton D7 po prvý raz vzlietlo v roku 1988, teda ešte pred založením firmy ProFe. Zlepšením prvého modelu vznikol model D8 s rozpätím krídiel 12 m, ktorý bol určený pre americký trh. Táto verzia mala maximálnu vzletovú hmotnosť 213 kg a poháňal ju motor Rotax alebo – a to je tak trochu kuriozita - upravený motor z Trabanta.

Text a foto: R. Mlýnek

 

Nedávno pridané

Nová linka Košice - Zurich

SWISS spojil Košice s Zürichom

12. Apríl 2024
Oslava 100. výročia lietania z Košíc

TLAČOVÁ SPRÁVA: Letisko Košice oslavuje 100 rokov od prvého komerčného letu

11. Apríl 2024
Letná sezóna na letisku Košice

TLAČOVÁ SPRÁVA: Letisko Košice preplo do letného režimu

4. Apríl 2024