ruzove vrabce kosice airport

Možno to viete, možno, ale skutočnosť je taká, že populácie vrabcov majú nie len u nás, ale prakticky na celom svete klesajúcu tendenciu.

Ako nám potvrdili pracovníci biologickej ochrany letiska – v internom letiskovom slangu nazývaní bolkári – aj z areálu letiska sa vrabce pomaly vytrácajú a vidno ich poletovať len zopár. Nedávno však k tým zopár vrabcom pribudla dvojica krásne do ružova sfarbených vrabcov. Nešlo ale o živé vrabce, ale o ľudskou rukou zostrojené, takpovediac  „mechanické“ vrabce – spoločné so živým vrabcami majú tieto mechanické vrabce to, že tiež vedia lietať. Tou dvojicou boli bizjety (obchodné prúdové lietadlá) Cessna Citation s veľmi peknou a originálnou farebnou úpravou trupu, ktorej základným motívom sú vrabce: štylizovaná kresba vrabca v ružovom háve zdobí prednú časť trupu lietadiel, na zvislej chvostovej ploche je biely vrabček a pod ním nápis Pink Sparrow, čiže ružový vrabec.

„Vrabčie“ lietadlá, ktoré nedávno oživili vrabčiu populáciu na našom letisku, majú rakúske poznávacie značky OE-FRS a OE-FGI a patria do flotily charterovej leteckej spoločnosti Pink Sparrov GmbH, o ktorej sa toho nedá veľa zistiť – jej webová stránka je zatiaľ „vo výstavbe“. Obidve lietadlá patria do rodiny bizjetov s marketingovým označením Citation, ktoré vyrába americká firma Cessna (súčasť koncernu Textron). Rodina lietadiel Citation patrí medzi najrozšírenejšie bizjety na svete – doteraz sa vyrobilo okolo 7 500 lietadiel Citation rôznych generácií a verzií. Prvý model Citation I po prvý raz vzlietol 15. septembra 1969 a k prvým používateľom sa dostal v roku 1972.

Lietadlo s poznávacou značkou OE-FGI je model 525 Citation-Jet a prvému z niekoľkých používateľov bolo dodané v máji 1998. V kabíne je miesto pre piatich cestujúcich, dolet lietadla je 1 900 km. Druhý „vrabec“, označený OE-FRS, je novší model Citation-Jet II, ktorý siedmich cestujúcich dopraví do vzdialenosti až 2 000 km. Toto lietadlo bolo pôvodne (v marci 2002) dodané nemeckej spoločnosti MSR Flug Charter.

Istou zaujímavosťou je, že ružové vrabce boli ešte donedávna biele – lietali s bielym vtáčikom a nápisom white sparrow (biely vrabec) na zvislej chvostovej ploche.

Text a foto Rado Mlýnek

Nedávno pridané

covid airport Košice

Zákaz civilných letov predĺžený do 28.05.2020

14. Máj 2020
covid airport kosice

COVID-19: Predĺženie platnosti zákazu civilných letov do 16.04.2020

27. Marec 2020
mimoriadna sprava Košice

Mimoriadne zatvorenie letiska Košice pre civilné lety zo zahraničia

13. Marec 2020