Lietadlo Zlín Z-37 Letisko Košice

 

Titulok je opäť taká menšia lingvistická záhada – ale s trochou fantázie je pomerne ľahko rozlúštiteľná.  Prvé slovo titulku je, samozrejme, s veľkým počiatočným písmenom, nie je to však vlastné podstatné meno. Máme ním na mysli nepríjemný (ale užitočný) hmyz, ktorý určite poletuje aj v oblasti nášho letiska. Slovom Čmelák už však označujeme mimoriadne úspešné poľnohospodárske lietadlo, ktorého oficiálne typové značenie je Z-37. Toto lietadlo vzniklo na podporu plánu na zvyšovanie výnosu poľnohospodárskych plodín pomocou rozprašovania či rozstrekovania hnojív a insekticídov. Vzhľadom na to, že kolektivizáciou vznikli veľké lány, ošetrovania plodín zo vzduchu bolo takpovediac praktické. Ešte aj dnes vídame zvyšky poľnohospodárskych letísk, ktoré boli tvorené jednoduchým pruhom betónu. Čmelák Z-37  (pilotovaný Júliusom Satinským) si zahral aj v kultovom filme Vesničko má středisková.

Teraz si však povedzme niečo viac k nášmu bzučiacemu motorovému Čmeliakovi. Lietadlo Zlín Z-37 je československý jednomotorový dolnoplošník, navrhnutý ako poľnohospodárske lietadlo, ktoré však mohlo slúžiť aj na iné účely. Čmelák bol vyvinutý v spolupráci firiem LET Kunovice a Moravan Otrokovice. Jeho prvý prototyp pod označením XZ-37 prvýkrát vzlietol 29. júna 1963, teda pred 60 rokmi. Lietadlo sa začalo sériovo vyrábať od roku 1965 a jeho výroba v rôznych verziách trvala až do roku 1984. Celkom bolo vyrobených 713 kusov. . Lietadlo sa vyrábalo v niekoľkých postupne modernizovaných verziách. Najviac vyrábanou bola verzia Z-37A, ktorej sa vyrobilo 650 kusov. Táto verzia je dlhá 8,55 m, má rozpätie 12,22 m a výšku 2,90 m. Prázdne lietadlo váži 985 kg, maximálna vzletová hmotnosť je 1 850 kg. Lietadlo uvezie 650 litrov chemikálií. Na pohon lietadla slúži deväťvalcový hviezdicový motor výkonu 232 kW.

Súvislosť Čmeláka s košickým letiskom je taká, že istý čas využívali letisko lietadlá Z-37 spoločnosti Aero Servis, sídliacej v neďalekej Barci a poskytujúcej postrek plodín i iné letecké činnosti. Po zániku spoločnosti ostalo na odstavnej ploche letiska niekoľko Čmelákov v rôznom stave „rozobratia“.

 

Text a foto R. Mlýnek

 

Nedávno pridané

An-2 OM-RIP na letisku Košice

OSEMDESIATY PIATY DIEL FOTOPOHĽADOV DO HISTÓRIE LETISKA KOŠICE: ODPOČÍVAJ V POKOJI

12. Február 2024
Straton D7 na letisku Košice

OSEMDESIATY ŠTVRTÝ DIEL FOTOPOHĽADOV DO HISTÓRIE LETISKA KOŠICE: ULTRAĽAHKÝ STRATON D-7

24. Január 2024
Bombardier Challenger 601  CAF 5105 na letisku Košice

OSEMDESIATY TRETÍ DIEL FOTOPOHĽADOV DO HISTÓRIE LETISKA KOŠICE: VLÁDNY CHALLENGER SKONČIL V MÚZEU

24. Január 2024