Tu-154 European Air Charter

 

Bulharsko patrí ku krajinám, s ktorými Slovensko nikdy nemalo pravidelné letecké spojenie, aj keď z nášho letiska už desiatky rokov vídavame odlietať cestujúcich k piesočnatým plážam Bulharska na Slnečnom pobreží. 

Búrlivý rozvoj leteckej dopravy zaznamenalo Bulharsko v 90. rokoch minulého storočia, keď vzniklo množstvo leteckých spoločností, ktorých flotily tvorili najmä sovietske (či ruské) lietadlá. „Západné“ stroje zväčša predstavovali dvojmotorové lietadlá DC-9, ktoré vyradila talianska letecká spoločnosť Alitalia. 

Ako rýchlo však nové bulharské spoločnosti vznikli – operujúce zväčša s pár lietadlami – tak rýchlo aj zanikli. Na snímke je lietadlo Tu-154, patriace charterovej leteckej spoločnosti Bulgarian Air Charter, ktorá bola založená v roku 2000 a svoju činnosť začala s flotilou piatich trojmotorových lietadiel Tu-154. V roku 2004 tieto lietadlá vyradila a nahradila ich siedmimi lietadlami McDonnell Douglas MD-80. Prvý moderný Airbus A320-200 zaradila do svojej flotily v septembri 2015.

V máji 2021 spoločnosť oznámila zmenu svojho názvu na European Air Charter. Podľa údajov z mája má táto nová spoločnosť vo svojej flotile desať lietadiel A320 a sedem lietadiel MD-82. Na snímke z nášho letiska môžete vidieť lietadlo typu Tu-154 s bulharskou poznávacou značkou LZ-LCV (snímka vznikla niekedy okolo roku 2004). Lietadlo bolo poľskej leteckej spoločnosti LOT dodané v roku 1986, potom slúžilo u niekoľkých menších a menej známych spoločností (napr. azerbajdžanský Turan Air, iránsky Kish Air či bulharský Hemus). 

V zozname prevádzkovateľov lietadla sa, samozrejme, nachádza aj spoločnosť Bulgarian Air Charter, ktorá vozila k moru aj našich dovolenkárov. Lietadlo bolo vyradené z činnosti v roku 2011 a uskladnené na letisku Baku, následne bolo zošrotované.

 

Text a foto R. Mlýnek

 

Nedávno pridané

An-2 OM-RIP na letisku Košice

OSEMDESIATY PIATY DIEL FOTOPOHĽADOV DO HISTÓRIE LETISKA KOŠICE: ODPOČÍVAJ V POKOJI

12. Február 2024
Straton D7 na letisku Košice

OSEMDESIATY ŠTVRTÝ DIEL FOTOPOHĽADOV DO HISTÓRIE LETISKA KOŠICE: ULTRAĽAHKÝ STRATON D-7

24. Január 2024
Bombardier Challenger 601  CAF 5105 na letisku Košice

OSEMDESIATY TRETÍ DIEL FOTOPOHĽADOV DO HISTÓRIE LETISKA KOŠICE: VLÁDNY CHALLENGER SKONČIL V MÚZEU

24. Január 2024