ZLIN Aicraft Z-142 letisko Košice

 

Začnem sčasti politickým odskokom do minulosti, do obdobia budovania a upevňovania socializmu v našej vlasti. Naši starší čitatelia si zrejme spomenú na to, čo bol vlastne Zväzarm. Išlo o organizáciu, ktorá bola založená zákonom v novembri 1951 a jej plný názov bol Zväz pre spoluprácu s armádou, bežne sa však označoval skratkou Zväzarm.

Organizácia plnila niektoré úlohy obrany štátu, a to predovšetkým prostredníctvom aktivít v oblasti branných športov a technickej záujmovej činnosti. Zastrešovala napríklad rádioamatérov, modelárstvo, motorizmus, parašutistov, potápačov či strelecké športy. Bola kľúčová aj v oblasti letectva a hrala dôležitú rolu aj v pri získaní pilotného preukazu. Uchádzač musel mať okrem osobnostných a zdravotných predpokladov aj  vhodný „kádrový profil“. Veď čo keby si niekto zmyslel uletieť kamsi smerom na západ (či Západ)?

Treba však spomenúť aj pozitíva: aerokluby Zväzarmu vyprodukovali stovky pilotov, ktorí našli uplatnenie v civilnom dopravnom letectve alebo vo vojenskom letectve. Ďalšie plus spočívalo v tom, že Československo bolo už v tých časoch renomovaným a úspešným výrobcom športových a cvičných lietadiel. Najznámejším výrobcom malých lietadiel bola pôvodne československá, dnes už česká firma ZLIN Aicraft, ktorú vlastní Miloslav Tutter. Firma je známa aj pod svojím predchádzajúcim názvom Moravan, lietadlá sú však predávané pod marketingovým názvom ZLIN. Typové označenie začína písmenom Z, po ktorom nasleduje číslo typu.

Na snímke z júna 2004 je Zlin Z-142 so slovenskou poznávacou značkou OM-ONP. V decembri 2005 bolo lietadlo zapísané do českého registra a dostalo českú značku OK-ONP. Typ Z-142 je odvodený od populárneho typu Z-42, ktorý uskutočnil prvý let 17. októbra 1967 a ktorého sa vyrobilo 190 kusov všetkých verzií.

 

Text a foto R. Mlýnek

Nedávno pridané

An-2 OM-RIP na letisku Košice

OSEMDESIATY PIATY DIEL FOTOPOHĽADOV DO HISTÓRIE LETISKA KOŠICE: ODPOČÍVAJ V POKOJI

12. Február 2024
Straton D7 na letisku Košice

OSEMDESIATY ŠTVRTÝ DIEL FOTOPOHĽADOV DO HISTÓRIE LETISKA KOŠICE: ULTRAĽAHKÝ STRATON D-7

24. Január 2024
Bombardier Challenger 601  CAF 5105 na letisku Košice

OSEMDESIATY TRETÍ DIEL FOTOPOHĽADOV DO HISTÓRIE LETISKA KOŠICE: VLÁDNY CHALLENGER SKONČIL V MÚZEU

24. Január 2024