SpiceJet

Jednou z kulinárskych veľmocí sveta je práve India, ktorej kuchyňa disponuje až neuveriteľnými druhmi korenia či korenín. Pokiaľ ide o druhy korenia, určite ich poznáme menej než typov lietadiel. Indovia dokonca „zamontovali“ korenie aj do sféry letectva, o čom sme sa presvedčili aj na našom letisku.

Pristálo u nás totiž lietadlo indickej spoločnosti, ktorá má korenie priamo vo svojom názve – ide o spoločnosť SpiceJet, ktorej názov pozostáva zo slov spice - korenie a jet - prúdové (lietadlo). 

Spoločnosť vznikla z firmy ModiLuft, ktorú v roku 2004 kúpil indický podnikateľ Ajay Singh a premenoval ju na SpiceJet. V počte prepravených cestujúcich na domácich linkách sa postupne stala druhou najväčšou nízkonákladovou spoločnosťou v Indii. 

V súčasnosti disponuje spoločnosť flotilou, v ktorej dominujú rôzne verzie typu Boeing B737, vrátane narastajúceho počtu lietadiel najmodernejšej verzie 737 MAX 8  - tých má spoločnosť v súčasnosti 13 a objednaných má ďalších 192. 

Verzia MAX je v konfigurácii pre 189 cestujúcich a jej maximálny dolet je 6 500 km. Lietadlo má rozpätie krídel 35,92 m, dĺžku 39,51 m a výšku 12,45 m. Vnútorná šírka kabíny je 353 cm. Do Košíc priletel z indického New Delhi MAX 8 s indickou poznávacou značkou VT-MXH.  Let bez medzipristátia trval 8 hodín 5 minút. Lietadlo má výrobné číslo 60646, číslo na výrobnej linke 7301 a spoločnosti SpiceJet bolo dodané 25. januára 2019.

Spoločnosť SpiceJet to s propagáciou korenia a korenín myslí vážne, pretože mnohé z jej lietadiel sú pomenované podľa známych i menej známych druhov korenia. Cestovať môžete napríklad v lietadlách nazvaných oregano, rosemary (rozmarín), cumin (kumín či rímsky kmín), mint (mäta), cinnamon (škorica), king chilli (paprička Bhut Jolokia), sweet grass (tomkovica voňavá), coriander (koriander), thyme (tymián či materina dúška) či basil (bazalka). 

Zhodou okolností mi najväčší problém pri preklade „koreninových“ názvov lietadiel spôsobilo označenie práve toho lietadla so značkou VT-MXH, ktoré nedávno navštívilo Košice. Na prednej časti trupu lietadla bol názov „piri piri“. Trvalo mi hodnú chvíľu, kým som za výdatnej pomoci pána googla a pani wikipedie zistil, čo to vlastne piri piri je. 

Týmto názvom (niekedy sa uvádza peri peri) sa označuje jeden z kultivarov papriky kríčkovej či kríčkovitej, ktorá sa používa najmä na prípravu veľmi – skutočne veľmi – štipľavej omáčky.

Čo všetko sa človek nedozvie, pri príprave článku o lietaní a lietadlách.

Text a foto R. Mlýnek

Nedávno pridané

letná charterová sezóna 2024 na letisku Kosice

TLAČOVÁ SPRÁVA: Letisko Košice odštartovalo tohtoročnú letnú sezónu

26. Apríl 2024
CSA v Košiciach

Špeciálny „pozdravný“ let Českých aerolínií

23. Apríl 2024
Nová linka Košice - Zurich

SWISS spojil Košice s Zürichom

12. Apríl 2024